1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Zernek Barajı'nda 'Ağ Kafes' Alabalık Üretimi Başladı

Zernek Barajı'nda 'Ağ Kafes' Alabalık Üretimi Başladı

Zernek Barajında Ağ Kafes Alabalık Üretimi Başladı
A+A-

Van Valisi Münir Karaloğlu, ‘Ağ Kafes’ alabalık üretim projesi başlatılan Gürpınar ilçesindeki Zernek Barajı bölgesinde incelemelerde bulundu.


Van’ın Gürpınar ilçesinde yaklaşık 25 yıldır alabalık üretimi yaparak restoran hizmeti veren Şifa Alabalık sahibi Abdullah Arvas, istihdama katkı sağlamak ve balıkçılık sektörünü geliştirmek amacıyla Zernek Barajı’nda ‘Ağ Kafes’ alabalıkçılık üretim projesini, iş ortağı Sait Öztunç ile birlikte hayata geçirdi. Vali Münir Karaloğlu da işletmeciye moral vermek amacıyla hafta sonu ilçeye giderek bölgede incelemelerde bulundu. Eşi Sevim Karaloğlu’nun da kendisine eşlik ettiği Vali Karaloğlu, Zernek Sulama Barajına gelişinde, Gürpınar Kaymakamı Nurullah Kaya, işletmeci Abdullah Arvas ve diğer ilgililer karşıladı. ‘Ağ Kafes’ alabalıkçılık projesi hakkında Arvas’tan bilgi alan Karaloğlu, baraj üzerine kurulan tesislere kadar yürüdü. Barajın ortasına kurulan kafes ağları inceleyen Karaloğlu, alabalık üretim projesini geliştiren ve işsizliğe önemli katkı sağlayacak projenin sahibi Abdullah Arvas’ı tebrik etti.


BARAJ SULARINDA YILLIK BİN TON ALABALIK ÜRETİLECEK
Yıllık alabalık üretiminin bin ton olacağını belirten Arvas; amaçlarının, su ürünleri sektörünü çeşitlendirmek ve işsizliğe katkı sağlamak olduğunu söyledi. Baraja kurdukları tesisle bölge halkına ve turizme de katkı sunulacağına inandığını ifade eden Arvas: ”Dünyamızdaki ve ülkemizdeki tarımsal kaynakların giderek azalması, pek çok alanda olduğu gibi alabalık yetiştiriciliğinde de kaynakları optimum şekilde kullanmayı zorunlu kılmaktadır. Bu doğal besinlerden biri olan ve içerdiği zengin omega-3 yağ asidi ile alabalık, bol oksijenli sularda yaşayan ve doğanın insana hayat veren özelliklerini barındıran stratejik bir üründür. Bu proje ile birlikte, bölgenin ihtiyacı olan bu doğal besini hem üretmeyi hem de diğer bölgelere pazarlamayı hedefliyoruz” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT