1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Zehirlenmelere Karşı Uyarı

Zehirlenmelere Karşı Uyarı

Zehirlenmelere Karşı Uyarı
A+A-

İl Sağlık Müdürü Dr. Sırrı Şenbayram, lodos nedeniyle meydana gelen soba, şofben ve baca zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu. Karbonmonoksit gazının renksiz, tatsız ve kokusuz olduğuna dikkat çek

İl Sağlık Müdürü Dr. Sırrı Şenbayram, lodos nedeniyle meydana gelen soba, şofben ve baca zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu.
Karbonmonoksit gazının renksiz, tatsız ve kokusuz olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Sırrı Şenbayram, bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmelerinin hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını belirtti. Güneybatıdan esen bir rüzgar olan lodos nedeniyle her yıl onlarca kişinin özellikle sobadan olmak üzere, sızan karbon monoksit gazı ile zehirlendiğini kaydeden Şenbayram, "Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür gibi ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir. Bu bağlamda aşağıdaki hususlara vatandaşlarımız azami ölçüde özen göstermelidirler" diye konuştu.
Şiddetli rüzgarların etkili olduğu havalarda uyulması gereken kuralları sıralayan Şenbayram, "Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı, Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı.Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli, Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı, Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli, Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı, Binaların Yangından Korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir" dedi. Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmaması konusunda uyarıda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Sırrı Şenbayram, yanan sobanın yatmadan evvel mutlak surette söndürülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
(HG-SK-Y)

28.01.2013 14:09:30 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT