1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YYÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI

YYÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI

YYÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI
A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), kendi elektriğini güneş enerjisinden üretmek için start verdi. İlk etapta merkezi laboratuar binasının çatısına kurulan 80 güneş panelinden saatte 35 kilovat enerji üretilerek elektrik sistemine bağlandı.


Türkiye'de en çok güneş alan iller arasında yer alan Van'da, YYÜ bu kaynaktan yararlanmak için ilk adamı attı. İlk defa YYÜ'de kurulan bir sistemle elektrik üretilerek kullanıma sunuldu. Üretilen ilk elektrikte YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ve sistemi kuran YYÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Naci Genç tarafından devreye sokuldu. Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, bir enerji şirketi tarafından kendilerine hibe edilen 80 güneş enerjisi paneliyle işe başladıklarını ve bunu geliştirerek üniversitenin elektrik enerjisinin tamamını üretmeyi amaçladıklarını söyledi.


“VAN GÜNEŞ ENERJİSİ BAKIMINDAN YATIRIMA EN UYGUN İLLERDEN BİRİDİR"
Sistemi kuran Doç. Dr. Naci Genç ise, sistemin devreye girmesiyle ilk etapta çok iyi bir enerji üretimi gerçekleştiğini söyledi. İlk verilere göre Van'ın daha önce belirlenen güneş alma ortalamasının üzerine çıkıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Genç, "İlk kurduğumuz sistemimizin gücü 17 kilovat. Bununla yıllık 35 megavat enerji üretilecek. Bu da üniversitemize yaklaşık 20 bin TL bir artı katkı sunacak. Ancak şu anda DAKA tarafından kabul edilen bir projemiz var. Bu projemizi kuracağımız güneş tarlalarında hayata geçireceğiz. 350 kilovat gücünde kuracağımız tesisimiz, yıllık yaklaşık 800 megavat saat enerji üretecek. Bu da üniversitemize yıllık yaklaşık 250 bin TL'lik kazanç sağlayacak. Ancak geliştireceğimiz projelerle üniversitenin tüm enerjisini sağlayacak bir güneş enerjisi sistemi kuracağız. Şunu da belirtmek istiyorum. Van güneş enerjisi bakımından yatırıma en uygun illerden biridir" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT