1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YÜZ YILLIK KİLİSE ONARILMAYI BEKLİYOR!

YÜZ YILLIK KİLİSE ONARILMAYI BEKLİYOR!

YÜZ YILLIK KİLİSE ONARILMAYI BEKLİYOR!
A+A-

Van'ın Çatak ilçesinde yüz yıl önce Ermenilerin ibadet yaptığı, 30 yıl önce de bir süre okul olarak kullanılan kilise samanlık oldu.


İlçeye 30 kilometre uzaklıktaki Korlu köyü Albucak mezrasındaki tarihi kilisenin durumunun içler acısı olduğu ifade edildi. Mezrada okul olmadığı dönemde 5 yıl ilkokul olarak kullanılan ve 35 köy çocuğunun mezun olduğu kilise, sahipsiz kalınca köylüler tarafından samanlık olarak kullanılmaya başlandı. İçine ot, saman, tezek ve odun doldurulan kilise, harabeye döndü. Bir bölümü yıkılmaya yüz tutan kiliseye tahtadan bir kapı takan köylüler, imkanları dahilinde kiliseyi onarıp yıkılmasını da önlemeye çalıştı.
 

"RESTORE EDİLİP TURİZME KAZANDIRILSIN"
Yıllar önce turistlerin gelip kiliseyi gördüğünü, ondan sonra kimsenin kiliseye sahip çıkmadığını belirten köylülerden Selim Gurban, kilisenin içinde bulunduğu duruma üzüldüklerini, yetkililerin buraya sahip çıkmasını istediklerini söyledi. Gurban, "Bizim için bu kilise ayrı bir değer taşıyor çünkü bizim köyümüzde okul olmadığı zaman biz burada 5 yıl ilkokul okuyup mezun olduk ancak şimdi samanlık olarak kullanılıyor. İki köylümüz buranın hem yıkılmasını önlüyor hem de içerisini kullanıyor. Onlar da olmasaydı bu kilise şimdiye kadar yıkılırdı çünkü tavan kısmı yıkıldı. Bu iki köylü üzerine odun koyup toprakla kapatarak yıkılması önledi. Yetkililerin kiliseyi restore edip turizme kazandırılmasını istiyoruz” dedi.

 

galeri.PNG

A+A-

HABERE YORUM KAT