1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yusuf Konak Van Kahvaltısının Piri'ni Açıkladı

Yusuf Konak Van Kahvaltısının Piri'ni Açıkladı

Yusuf Konak Van Kahvaltısının Piri'ni Açıkladı
A+A-

Van’daki Bak Hele Bak Kahvaltı Salonu sahibi Yusuf Konak, Van Kahvaltısı’nın asıl mucitlerinin basın mensupları olduklarını belirterek, “Biz burada kahvaltı yarışması yapmıyoruz, hizmet yarışı yapıyoruz" dedi.


Son zamanlarda kahvaltı ile ilgili yapılan eleştirilere tepki gösteren Yusuf Konak, basın mensupları ile bir araya geldi. Kahvaltının bugünlere taşınması yolunda basın mensuplarının büyük bir emeğinin bulunduğunu, bu eserin sahibinin gazeteciler olduğunu anlatan Konak, kahvaltı kültürünün çok iyi noktalara gelmesi için canla başla çalıştıklarını ve bu uğurda evini bile sattığını anlatarak, “Ben sizlerle Bak Hele Bak oldum. Bu sizin eserinizdir. Kahvaltımızın piri Sütçü Fevzi’dir. O var iken hiçbirimiz yoktu. Kahvaltı 1950 yılında başladı. Ben hiçbir kurumun parası ile bu kahvaltıyı tanıtmaya kalkmamışım. Kendi paramla gitmişim, çoluk çocuğumun parası ile gitmişim. Bütün kahvaltıcılar bizim kardeşimizdir. Birbirimizden farkımız yok. Sadece benim 2 masam onlardan fazla olabilir. Biz burada kahvaltı yarışması yapmıyoruz, hizmet yarışı yapıyoruz. Bu il hepimizin. Bir birikim varsa, bir yanlışımız varsa gel bize söyle. Bizi eleştirerek, bizden cevap hakkı bekleyenler kusura bakmasın. Ben cevap veremem, ben burada hizmet elçisiyim. Ben kendime gönül elçisi demiyorum, insanlar kendileri söylüyorlar. Ben bu kahvaltı için bile Van TSO yönetimine girerken, kahvaltı rekorunun kırılmasını şart koştum ve bunun için gece gündüz çalıştık. Bütün kahvaltı salonu sahibi kardeşlerimizle canla başla çalışarak, kendi cebimizden para verdik. Bu kimsenin değil, bu kahvaltıyı Van verdi. Defalarca ücretsiz kahvaltılar düzenledik, insanları ağırladık Guinness’e girmek için. Van’daki tüm kahvaltı salonu sahibi kardeşlerimin hepsi kahvaltının elçisidir. Van’ın tanıtım elçisidir. Çünkü kahvaltıyı tanıtıyorlar. Sizde bizim takipçimiz olun, kahvaltı demek İran balı, İran kaymağı, İran tereyağı demek değildir. Kahvaltı demek Van’ın gerçek ürünlerini satmaktır. Bizim birbirimizden başka dostumuz yok. Zaten dünya Türkiye’ye vuruyor, herkes vuruyor. Sizin bize destek çıkmanız gerekir. Yanlışlarımız olursa söyleyin bize. Kendi değerlerimizi çok çabuk yok ediyoruz. Bugün ben Vanspor’a sahip çıkacağım dediğim zaman bu kötü bir şeymidir?” dedi.

Bir dernek de kuracaklarını ve bütün kahvaltıcıları bir çatı altında toplayacaklarını sözlerine ekleyen Konak, “Van’a hepimizin sahip çıkması lazım. Kahvaltı sektörü ile uğraşan bütün arkadaşlarımız bizim kardeşimizdir, bizim dostumuzdur. Çünkü hepsi bu işe gönül veren insanlar. Ben hepsine başarılar diliyorum. Biz 7 kilometre kahvaltı şenliği düzenleyeceğiz. Ne olursa olsun. İsmi de ‘Van güzel kahvaltı Van’da güzel’. Başka isim yok. Bize destek çıkın, maddi değil manevi destek çıkın” ifadelerini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum