1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yurtkur Kimlere Burs Veriyor?

Yurtkur Kimlere Burs Veriyor?

Yurtkur Kimlere Burs Veriyor?
A+A-

Herhangi bir yüksek öğrenim kurumunda eğitim almaya başlamak üzere kayıt yaptıran öğrencilere eğitim ve öğretim hayatları süresince maddi anlamda destek olması bakımından kredi ya da burs verilmektedir.

 

Herhangi bir yüksek öğrenim kurumunda eğitim almaya başlamak üzere kayıt yaptıran öğrencilere eğitim ve öğretim hayatları süresince maddi anlamda destek olması bakımından kredi ya da burs verilmektedir. Neredeyse tüm öğrenciler kredi alabilirken, her öğrenci burs almaya hak kazanamamaktadır. Burs alabilecek öğrenciler için bazı şartlar vardır. Kyk burs sorgulama sisteminden Ekim ayında yapılacak olan burs başvurusu sonrasında burs almaya hak kazanan öğrenciler belli olacaktır. Kyk sorgulaması yaparak burs ya da kredi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı başvurulardan sonra öğrenebileceksiniz. Burs başvurularından önce Yurtkur öğrencilerin konaklaması için yurt başvurularını da sonuçlandırmış bulunuyor. Kyk yurt sorgulaması yaparak yurt başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

KYK YURT SORGULAMA UYGULAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ

Yurtkur’un burs vereceği öğrenciler için şartları arasında T.C vatandaşı olma şartı vardır. Ön lisans ya da lisans öğrencileri burs başvurusunda bulunabildiği gibi açık öğretim öğrencilerinden öncelikli olanlar da başvuru yapabilirler. Burs alması kesin olarak değerlendirilen öğrenciler arasında şehit ya da gazi çocukları, anne ve babasını kaybetmiş olan çocuklar, LYS sonucunda ilk yüze giren öğrenciler, milli olan amatör oyuncu öğrenciler yer almaktadır. Bu öğrenciler dışında maddi durumu kötü olan öğrenciler de burs kazanabilmektedirler. Burs kazanamayan öğrencilere öğrenim kredisi verilmektedir. Öğrenim kredisi çıkan öğrenciler isteğe bağlı olarak krediyi alabilirler. Krediyi öğrenimleri süresince kullanan öğrenciler öğrenim sürelerinden sonra aldıkları kredi tutarını belli taksitler dahilinde ödemek zorundadırlar. Kyk borç sorgulaması yaparak ödemeleri gerek borç tutarlarının aylık olarak çizelgesini öğrenebilirler. Öğrenim kredisi borç sorgulamasını internet sitemizden yapabilirsiniz.

A+A-