1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yurtdışı oyu seçimi ne kadar etkiler?

Yurtdışı oyu seçimi ne kadar etkiler?

Yurtdışı oyu seçimi ne kadar etkiler?
A+A-

A&G Araştırma'nın sahibi Adil Gür, seçimin kaderini etkileyeceği söylenen yurtdışında oy kullanım oranının düşük kalmasını değerlendirdi.


Sektörün önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden A&G Araştırma'nın sahibi Adil Gür İnternethaber'den Nesrin Yıldız'a cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili tahminlerini açıkladı. Gür, yurtdışında oy kullanım oranının düşük kalması ile ilgili "Kazanmak için yurtdışındaki oylara ihtiyaç yok" dedi.

"KAZANMAK İÇİN YURTDIŞINDAKİ OYLARA İHTİYAÇ YOK"
"Yurtdışındaki oy kullanımı beklentilerin altında kaldı. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi, YSK'nın oy kullanmayı zorlaştırması. "Randevu alacaksın" dedi. Yurtdışındaki seçmenlerin eğitim seviyesini göz önüne aldığımızda bu çok mümkün değildi. İkinci neden ise, bayram ve tatil döneminin seçim dönemine denk gelmesi. Bu dönemde bayram ziyareti ve tatil için Türkiye'ye gelen "gurbetçi" vatandaşlarımız var. Bu nedenle ben yurtdışındaki oyların yüzde 5'te kaldığı değerlendirmesine katılmıyorum. Yurtdışından tatil amaçlı gelen vatandaşlarımız da oylarını gümrük kapılarında kullanıyorlar. Dolayısıyla, evet bir fiyasko, katılımın çok yüksek olacağını bekliyorduk ama olmadı. Fakat yine de ben oranın yüzde 5'te kalmayacağını, yüzde 30'lara, 40'lara çıkacağını düşünüyorum. Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de ilk turda aldığı oylarla seçimi kazanacağını daha önce de ifade etmiştim. Erdoğan'ın yurtdışından alacağı oy, oranı yüzde 1 kadar yükseltebeilirdi. Yani kazanmak için yurtdışındaki oylara ihtiyaç yok."

A+A-

HABERE YORUM KAT