1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yüreğir'de Mevlana(Yı Anma Gecesi Düzenlendi

Yüreğir'de Mevlana(Yı Anma Gecesi Düzenlendi

Yüreğirde Mevlana(Yı Anma Gecesi Düzenlendi
A+A-

Yüreğir Belediyesi tarafından Yamaçlı Mahallesi, Mevlana Kültür Evinde 'Mevlana'yı Anma ve Anlama Gecesi' düzenledi. Anma gecesine Başkan Çelikcan'ın yanı sıra vatandaşlar da katıldı. Gecede ilk ol

Yüreğir Belediyesi tarafından Yamaçlı Mahallesi, Mevlana Kültür Evinde 'Mevlana'yı Anma ve Anlama Gecesi' düzenledi.
Anma gecesine Başkan Çelikcan'ın yanı sıra vatandaşlar da katıldı. Gecede ilk olarak Mevlana'nın hayatı anlatıldı. Ardından Yunus Çoban ve Semazen Ekibi Mevlana ile ilgili şiirleri ve ilahileri okundu. Son olarak tiyatro gösterisi düzenlendi.
Tören de bir konuşma yapan Yüreğir Belediye Başkanı Çelikcan, Mevlana'yı anlatmaya kelimelerin kifayetsiz ve çaresiz kalacağını belirterek, "Onun Fikirleri ve eserleri bugün bile dünyanın gündeminde. Batılı birçok ülkede Mesnevi isimli eseri yıllardır 'Best Seller'' olmakta. Mevlana İslam'dan neşet eden insan sevgisi ve alem tasavvurunun yüzyıllardır en önemli duraklarından biridir. Doğu irfanının ve tasavvuf kültürünün en zengin bahçesidir. Hoca Ahmet Yesevilerin, Yunus Emrelerin, Hacı Bektaşi Velilerin hamuruyla karılmış Anadolu coğrafyasının en önemli gönül sultanlarındandır Mevlana Celaleddin Rumi. Onu anmakla birlikte anlamanın öneminin altını çiziyorum. Ondaki sevgi ve hoşgörü çağlayanına her günden daha çok bugünlerde ihtiyacımız var. Ten elbisesine değil Can'a ve Can'ın sahibine hürmeten muamelede bulunmak toplumumuzun en acil ihtiyacı. Onun adını yaşatmak için Yamaçlı Kültür Evimize adını verdik. Yetmedi her yıl anma haftalarında da onu anacak ve hatırlayacağız. Hizmet yürüyüşümüzde de onun gibi engin bir sevgi ve hoşgörüyle hiçbir ayrım yapmadan vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışacağız. Mevlana'nın geniş hoşgörüsü, sevgisi ve şefkati hepimizin üzerine olsun. Tüm insanlar hoşgörünün hakim olduğu Mevlana rengine boyanmış bir dünyada yaşasın" şeklinde konuştu.
(ERN-Y)

17.12.2012 13:40:51 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT