1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yunanlılar Bankaları Boşalttı!

Yunanlılar Bankaları Boşalttı!

Yunanlılar Bankaları Boşalttı!
A+A-

Yunanlılar Eurogroup toplantısı öncesi bankalara hücum ederek mevcut tüm mevduatlarını çekmeye başladı. Yunan üst üzey yetkililer bekledikleri desteği bulamadılar. AB Zirvesi’nde Yunanistan ile ilgili olumsuz yer Yunanlıları ürküttü. Yunanlılar 2 haftada

Yunanlılar Eurogroup toplantısı öncesi bankalara hücum ederek mevcut tüm mevduatlarını çekmeye başladı. Yunan üst üzey yetkililer bekledikleri desteği bulamadılar. AB Zirvesi’nde Yunanistan ile ilgili olumsuz yer Yunanlıları ürküttü. Yunanlılar 2 haftada bankalardan 3 milyar Euro çekti. Banka hesaplarından her gün çekilen 400-500 milyon Euro’nun yurtdışına gittiği açıkladı.


Yunan Başbakanı Aleksis Çipras ile Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in Avrupa turlarında umdukları desteği bulamamaları ve evvel Eurogroup ardından da Avrupa Birliği AB Zirvesi’nde Yunanistan ile ilgili olumsuz yer Yunanlıları ürküttü.

YURTDIŞINA KAÇIYOR

Buna, Avrupa Birliği AB ve IMF ile mutabakat sağlanamaması halinde 28 Şubat sonrasının belirsizliği de ilave edilince, Yunanlılar 2 haftada bankalardan 3 milyar Euro çekti. Banka hesaplarından her gün çekilen 400-500 milyon Euro’nun yurtdışına gittiği açıkladı. Yunan bankalarındaki mevduat hesapları aralık ayından bu yana 18 milyar Euro azalarak 147 milyar Euro’ya fena düştü. Yunan bankalarındaki nakit sıkıntısı, Avrupa merkez Bankası’nın (ECB) Acil Yardım Fonu’ndan (ELA) gelen yardımla karşılanıyor. ECB, ELA’ya Yunanistan’a destek talimatını her 15 günde yeniliyor. Atina’da henüz yoğun olmamakla beraber, mutabakat sağlanmaması ve ELA’nın nakit musluklarını kapatası halinde 2 sene evvel Kıbrıs Rum Kesimi’nde olduğu gibi Yunanistan’da da nakit çekmeye sınırlama getirilmesi senaryoları dolaşmaya başladı.

A+A-

HABERE YORUM KAT