1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yunanistan’da erken seçim günü

Yunanistan’da erken seçim günü

Yunanistan’da erken seçim günü
A+A-

Erken seçime giden Yunanistan'da oy verme işlemleri başladı.

Erken seçime giden Yunanistan'da oy verme işlemleri başladı. Son bir hafta içerisinde yapılan anketler son seçimi kazanan radikal sol koalisyonu SYRIZA ile merkez sağ partisi Yeni Demokrasi'nin başa baş olduğunu gösteriyor.

Son genel seçimlerin Ocak ayında düzenlendiği Yunanistan’da seçmenler 5 Temmuz’da da kemer sıkma tedbirlerine ‘Evet’ ya da ‘hayır’ demek için sandık başına gitmişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre bugünkü seçim aynı zamanda ülkenin son 6 yılda düzenlediği 5’inci erken seçim. Tekrar sandığa gidilmesi ihtimali Ağustos ayında SYRIZA’nın meclis çoğunluğunu kaybetmesiyle birlikte kaçınılmaz hale gelmişti.

SYRIZA lideri Aleksis Çipras’ın Avrupa Birliği (AB) ve IMF ile yeni bir kurtarma paketi üzerinde anlaşmasının ardından hem parti içerisinde isyan çıkmış, hem de SYRIZA’ya olan destek önemli ölçüde azalmıştı.

Atina’nın kreditörleriye üzerinde anlaştığı yeni kurtarma paketi, SYRIZA’nın iktidara gelmeden önce karşı çıktığı çok sayıda kemer sıkma tedbirini içeriyor.

Genel kanı bugünkü seçimlerden kim galip çıkarsa çıksın, ülkenin acı ekonomik reform reçetesini uygulamaya koymak durumunda kalacağı yönünde.

Oy verme işlemlerini Atina’da takip eden BBC muhabiri Richard Galpin, herhangi bir partinin tek başına iktidar olacak kadar oy almasının mümkün gözükmediğini belirtiyor ve ülkedeki zayıf koalisyonlar döneminin reformları yavaşlatmasından endişe edildiğini aktarıyor.

Çipras: ‘Hayır’ deseydik şimdi Euro’da olmazdık
Seçim öncesinde verdiği son röportajda Çipras, kurtarma paketini savunmaya devam etti.
Antenna TV televizyon kanalına konuşan Çipras, kurtarma paketine ‘evet’ derken, ülkenin çıkarlarını parti çıkarlarının önüne koyduğunu savundu. Çipras üç yıllık yeni kurtarma planına ‘evet’ denmemiş olsaydı, ülkenin muhtemelen şu anda Euro Bölgesi’nde olmayacağını da sözlerine ekledi.

Meymarakis: SYRIZA kötü bir deneydi
Ancak Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Vangelis Meymarakis Çipras’ın öncülüğündeki hükümeti “Yunanistan’a çok pahalıya mal olan bir deney” olarak yorumladı.

Meymarakis, “Eğer seçimden yine SYRIZA galip çıkarsa ülke kısa süre içerisinde yeniden seçimlere gidebilir. Bu da bizim için bir felaket anlamına gelir” dedi.

Altın Şafak yükselişte
Seçimlerde üçüncü parti pozisyonu için de büyük bir yarış var. Sosyalist Pasok ve aşırı sağcı Atın Şafak partilerinin oy oranları son yapılan anketlerde birbirine çok yakındı.
Yunanistan’da giderek büyüyen göçmen krizinin Altın Şafak’a desteği artırdığı belirtiliyor.

Yunanistan’da sandıklar TSİ 19.00’de kapanacak. İlk sonuçların da oy verme işlemlerinin tamamlanmasından 2 saat sonra çıkması bekleniyor. (BBC Türkçe)

A+A-

HABERE YORUM KAT