1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yüksekova'daki Stk'lardan İmralı Görüşmelerine Destek

Yüksekova'daki Stk'lardan İmralı Görüşmelerine Destek

Yüksekovadaki Stklardan İmralı Görüşmelerine Destek
A+A-

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri, düzenledikleri basın açıklamasıyla İmralı görüşmelerine destek verdiklerini belirtti. Yüksekova Ticaret

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri, düzenledikleri basın açıklamasıyla İmralı görüşmelerine destek verdiklerini belirtti.
Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (YÜTSO) toplantı salonunda düzenlenen basın açıklamasına YÜTSO Başkanı Sabih Kayhan ile Yüksekova Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Yüksekova Ziraat Odası ile Yüksekova Şoförler Odası temsilcileri, KESK bileşenleri, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, Sanayi Sitesi Başkanlığı, Genç İşadamları Derneği, Disk, Genel İş temsilcileri ve bazı mahalle muhtarları katıldı. Burada STK temsilcileri adına basın açıklamasını okuyan YÜTSO Başkanı Sabih Kayhan, Kürt meselesinin çözümü amacıyla devlet yetkililerinin İmralı'da Abdullah Öcalan ile yeniden başlattıkları diyalogu memnuniyetle karşıladıklarını ve bu görüşmeleri desteklediklerini belirtti. Kayhan, "Ülkemizde yıllardır devam eden ve on binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan Kürt sorununun çözümü için devlet yetkilileri ve Abdullah Öcalan arasında görüşmelerin yeniden başlaması, toplumda barışa yönelik umudu yeniden yeşertmiştir. Kürt sorunun çözümünde diyalog ve müzakere en doğru yöntemdir. Yapılan görüşmeleri doğru buluyor ve destekliyoruz. Yeniden başlayan sürecin hassasiyetle ve ciddiyetle sürdürülmesi gerekmektedir. Bu nitelikteki süreçler, dünyadaki benzer örneklerinden de anlaşıldığı üzere zor süreçlerdir. Görüşmelerin kamuoyu ile paylaşılmasından hemen sonra Paris'te yaşanan cinayetler, sürecin zorlu geçeceğini, sabote edilebileceğini göstermektedir. Başlatılan diyalog sürecinin, sorunun barışçıl çözümü açısından bütün taraflara büyük sorumluluklar yüklemektedir. İlgili bütün kesimler sürece zarar verecek tutum ve davranışlardan kaçınmalıdır. Sorunun çözümü konusunda toplumda oluşan mutabakat da gözetilerek tarafların görüşmelerini kararlılıkla ve cesaretle sürdürmeleri gerektiğini yeniliyor, görüşmelerin sorunun çözümü ve toplumsal barışı sağlayacağını umuyoruz" dedi.
Basın açıklamasına, Hakkari Baro Başkanlığı da destek verdi.
(SH-MSA-Y)

21.01.2013 13:51:48 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT