1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yüksekova'da 15 Şubat Protestosu

Yüksekova'da 15 Şubat Protestosu

Yüksekova'da 15 Şubat Protestosu
A+A-

Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 16. yıldönümü nedeniyle Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.


DBP ve HDP ilçe örgütleri öncülüğünde toplanan binlerce kişi, Cengiz Topel Caddesinde yürüyüş gerçekleştirdikten sonra tekrar toplanma noktasına gelerek basın açıklaması yaptı. Yürüyüşe Yüksekova, Esendere ve Büyükçiflik belediyelerinin eş başkanları, HDP ve DBP ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle binlerce vatandaş katıldı. Yürüyüşte Abdullah Öcalan ve Kobani'de yaşamını yitiren YPG/YPJ’lilerin posterleri taşındı. Basın açıklamasını okuyan DBP İlçe Eş Başkanı Öznür Canan, “Uluslararası güçler Ortadoğu’nun yeniden dizayn edilmesinde Öcalan’ı ve özgürlük hareketini engel olarak görmüşlerdir. Bu güçler uluslararası komplo ile Kürt halkının tasfiyesi üzerinde anlaşmışlardır. Bu güçler her türlü insani değerleri ayaklar altına almıştır. 15 Şubat komplosu tüm insani değerlere karşı işlenen bir suç olarak tarihin hafızasına yazılmıştır. Bu komplo ile bir halkın geleceği karartılmak istenmiştir. Ancak halkımız bu komploya kararlı bir direniş göstermiştir. Apo’nun özgürleştirilmesi insani ve vicdani bir sorumluluktur” dedi.


Canan'dan sonra bir açıklama yapan HDP İlçe Eş Başkanı Ferman Öztunç da, Kürtlerin tarih boyunca 28 isyan gerçekleştirdiğini ve bu isyanların kanlı şekilde bastırıldığını belirterek, sistemin Öcalan için de aynı şeyi yapmak istediğini, ancak Öcalan’ın filozof olduğunu bilmedikleri ve bu yüzden başarılı olamadıklarını kaydetti. Öztunç, Öcalan özgürlüğüne kavuşmadığı sürece halkın ayakta olacağını söyleyerek, “Kobani nasıl özgürleştiyse Öcalan aynı şekilde özgürleşecektir" dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT