1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksekdağ'dan Hükümete Kadın Eleştirisi

Yüksekdağ'dan Hükümete Kadın Eleştirisi

Yüksekdağ'dan Hükümete Kadın Eleştirisi
A+A-

HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ, Fatih'teki Su Gösteri Sanatları Merkezi'nde düzenlenen "Genç Kadın Konferansı"nda konuştu.

Statükonun sahibi olarak nitelediği ve "AKP-Saray iktidarı" olarak tanımladığı bugünkü siyasi iktidarın bütün değişim kanallarına kapattığını iddia eden Yüksekdağ, " Uzun yıllar boyunca yerleşmiş, oluşmuş statükolara, köhneleşmiş yönetim anlayışına dayanarak kendi varlığını sürdürme gayreti içerisinde. Nedir onların kendi varlıklarını sürdürme programı? Kadını 100 yıl önceki gibi ezilme, dışlanma ve baskı iklimine mahkum etmektir. Değişimden en ufak bir şekilde nasibini almış bir iktidar yok karşımızda. 100 yıl önceki bir siyasi iktidar nasıl düşünüyorsa, bugünkü AKP-Saray iktidarı da aynı düşünüyor" dedi.

" YENİDEN AYNI MÜCADELEYİ VERMEK ZORUNDA KALIYORUZ"

Kadınların 4 duvara hapsetmeye kilitlenmiş bir siyasi iktidar olduğunu öne süren Yüksekdağ, " 100 yıl önce kadının verdiği bütün mücadeleleri yeniden vermek zorunda bırakıyor bizleri. 100 yıl önce kadınlar siyasete katılma mücadelesi veriyorlardı, oy, seçme seçilme, siyasete katılma hakkı... Bugün yine aynı mücadeleyi vermek zorunda kalıyoruz. Mecliste HDP olmasa kadınları mumla aramak zorunda kalacaksınız. AKP'nin ve sarayın zihniyeti, kadını siyasetin, siyaset temsil mekanizmalarının dışına sürmek. Sembolik düzeyde belki vitrinde fazla konuşup ses çıkarmadığı müddetçe kadının varlığına tahammül edebilirler, ama anlayışları, zihniyetleri kadını siyasetin tümüyle dışına sürmektir" diye konuştu.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ SİYASET TEŞVİK EDİYOR

Kadına şiddet uygulayanların, kadınları katledenlerin, taciz, ve tecavüzcülerin siyasi iktidarın zihniyetinden, söyleminden, teşvikinden güç aldığını iddia eden Yüksekdağ, " Yargısıyla teşvik ediyor, iyi hal indirimleriyle teşvik ediyor, siyaseten kullandıkları kadın düşmanı ve kadına saldıran dille, yöntemle teşvik ediyorlar. Bir ülkede yönetici erkekler, kadına bu kadar açık ve fütursuzca saldırıyorsa, sokaktaki erkeklerin bunu yapmamaları düşünülemez, yapıyorlar" dedi.

BÜYÜK AHLAKİ ÇÜRÜME VAR

Kadına yönelik şiddetin siyasi ve hukuki teşvikle gittikçe daha fazla tırmandığını söyleyen Yüksekdağ, " Bu artık toplumsal bir krizdir, toplumsal bir çürümedir. 21. yüzyılda bu kadar kadının katledildiği, bu kadar kadının tacize tecavüze uğradığı bir ülkede çok ciddi bir ahlaki çürüme vardır. Sadece siyasi zor, kıyım, yıkım, şiddet, savaş değil, aynı zamanda çok büyük bir ahlaki çürüme var demektir" şeklinde konuştu. DHA

A+A-

HABERE YORUM KAT