1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksekdağ'a zorla getirme kararı

Yüksekdağ'a zorla getirme kararı

Yüksekdağ'a zorla getirme kararı
A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ı İzmir ve Mersin'de yaptığı konuşmalar nedeniyle ifadeye çağırdı.

ANF’nin haberine gör,e dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte Yüksekdağ hakkında yaptığı üç konuşma nedeniyle soruşturma açıldı.

Yüksekdağ hakkında başlatılan soruşturmanın nedeni olarak da, ‘Türkiye Cumhuriyeti devletini ve hükümetini alenen aşağılamak’ ve ‘başbakana görevinden dolayı hakaret etmek’ olarak belirtildi.

‘Zorla getirme yok’ denmişti

Başsavcılığın, ifadeye gelmemesi durumunda zorla getirme talimatı verdiği Yüksekdağ’ın yaptığı konuşmalarda şu ifadeler yer almıştı: “İzmir halkı, Lice’deki Kürt kadınları ve gençlerinin Şeyh Bedrettin’den, Börklüce’den bir farkı olmadığını görecek. İnanıyorum ki İzmir’den, Şeyh Bedrettin’in torunları Lice’ye kardeşlik elini uzatacak.”

ANF’nin aktardığının aksine bugün Habertürk’te yer alan haberde, savcılık tarafından ifadeye çağrılan milletvekillerine gönderilen tebligatlardaki ‘zorla getirme’ tedbirine ilişkin uyarının kaldırıldığı belirtilmişti.

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum