1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksekdağ: Kimyasal Silah Kullanıldığını Düşünüyoruz

Yüksekdağ: Kimyasal Silah Kullanıldığını Düşünüyoruz

Yüksekdağ: Kimyasal Silah Kullanıldığını Düşünüyoruz
A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksedağ, Van’da yaptığı açıklama da Cizre’de yasadışı silah ve kimyasal maddelerin kullanıldığını düşündüklerini belirterek, “ Cizre’de insanlık suçu işlenmiştir. Şu anda o suçların izleri siliniyor.” Dedi.

Yarın Van’da düzenlenecek olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne katılmak amacıyla Van’a gelen HDP Eş  Genel Başkanı burada geçen hafta gözaltına alınan  DBP Van İl Eş Başkanları Caziye Duman ve Ökkeş Kava’yı ziyaret etti.  Yüksekdağ’a HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, HDP Van Milletvekilleri Tuğba Hezer ve Bedia Özgökçe Ertan’da eşlik etti.

Ziyarette basın açıklamalarda bulunan Yüksekdağ Cizre’de iki gündür yaptıkları incelemelerde düşündüklerinden daha korkunç bir manzarayla karşılaştıklarını kaydetti. Cizre’de yasadışı silahların ve kimyasal maddelerin kullanıldığını ve bunların izlerinin şu anda silinmeye çalışıldığını vurgulayan Yüksekdağ, “ Hala birde utanmadan bu vahşetin üstünü bizlere saldırarak örtmeye çalışıyorlar. Zaten haftalardır süren linç operasyonlarının amacı da tamamen bu yüzden. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar işledikleri insanlık suçunun üstünü örtemeyecekler. İşlenen insanlık suçu sabittir, hiçbir karalama ve linç kampanyası bunu örtmez. Şimdi Sur’da da aynısını yapmaya çalışıyorlar. Buna karşı çıkan tüm barış ve demokrasi güçlerini de baskı altına, abluka altına almaya çalışıyorlar. Bu vahşete, bu zule sessiz kalmayacağız.Amacımız tüm ablukaları kırmak. Direneceğiz, itiraz edeceğiz ve ablukaları kaldıracağız.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılması için Savcılara yaptığı çağrıyı da değerlendiren Yüksekdağ, “ Biz  başından beri söylüyoruz, gelin bütün dokunulmazlıkları kaldıralım. İnsanlık suçu işleyenleri,  hırsızlık yapanları, yolsuzluk yapanları, yüz kızartıcı suç işleyenleri, ihaleye fesat karışanların da dokunulmazlıkları kaldırılsın. Bizim hesabını veremeyeceğimiz tek bir şey yok. Hesap verecek olan onlardır. Bizler dokunulmazlıklara güvenerek meclise gitmedik, zaten normal şartlarda dokunulmazlıkların bizim için bir anlamı yok. Gittiğimiz her yerde saldırılara uğruyoruz. Biz sadece halkımıza güveniyoruz. Getirsinler tüm dokunulmazlıkları kaldıralım ve yargı önüne çıkalım. Bizler sadece düşüncelerini ifade eden insanlarız. Korkumuz, kaygımız yok. Onlar korksun. Eğer bu şe kilde bünyeleri tatmin olacaksa buyursunlar kaldırsınlar. Meclis genel kurulunda kim el kaldıracak tüm dünya görsün. Bu onların rezaleti, utancıdır. Bizim yüreğimiz ferah. Biz yaşama ve yaşatma mücadelesi veriyoruz. Türkiye’yi iç kaosa sürükleyen on lar. Biz geleceğe bir kapı açtık ve o kapının kapanmasına da izin vermeyeceğiz.” Şeklinde konuştu.
Konuşmasında sonunda  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü de kutlayan Yüksekdağ,  “ Maalesef bize kutlayacak bir şey bırakmadılar ama biz yine yarın omuz omuza alanlarda olacağız ve zulme karşı sesimizi yükselteceğiz. 8 Mart bizim için bir mücadele günüdür.” Diye konuştu.

DBP Van İl Eş Başkanı Caziye Duman’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  uygulanan savaş konseptine dikkat çekti. Gözaltılarla kendilerini baskı altına almaya çalışanların sonuç alamayacağını kaydeden Duman, “ Bizden katliamlara karşı sessiz kalmamızı istiyorlar ama biz buradayız ve mücadele etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

Vanaktuel

A+A-

HABERE YORUM KAT