1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YTY’nin AVM’sini durduran hâkimler FETÖ’cü olarak tutuklandı

YTY’nin AVM’sini durduran hâkimler FETÖ’cü olarak tutuklandı

YTY’nin AVM’sini durduran hâkimler FETÖ’cü olarak tutuklandı
A+A-

Van’ın ve bölgenin en önemli firmalarından biri olan YTY Firması tarafından eski Vali Konağı arsasında inşa edilen AVM inşaatı, yaklaşık 10 aydır durdurulmuş vaziyette.

Bişar Ulutaş - Bölge Gazetesi

Söz konusu inşaatın yeniden başlatılması için açılan davaya bakan 3 hâkimin Fethullahçı Terör Örgütü operasyonları kapsamında tutuklandığı öğrenildi.

 YTY İnşaat tarafından eski vali konağının yaklaşık 4 bin 600 metrekarelik arsasında, modern bir yapının temelleri atıldı. 312 adet fore kazık ve 840 adet jet grout zeminli sistemle temelleri atılan yapı bölgenin en prestijli yapısı olarak gösterilirken, yaklaşık 10 aydır inşaatın durdurulduğu öğrenildi.

Bölgenin en önemli firmalarından biri olan YTY İnşaat, yine bir ilki gerçekleştirerek bölgenin en prestijli yapısını Van'da hayata geçirmek için kolları sıvadı. Ancak Van Mimarlar Odası çeşitli mazeretler ortaya koyarak binanın inşaatını durdurmak için dava açtı. Söz konusu davaya bakan hâkimler inşaatı durdurdu ve yaklaşık 10 aydır modern yapının inşaatı, mühürlenmiş durumda.

Geçtiğimiz yıl eski Vali Konağı arsasında; oldukça modern olması planlanan yapının temelleri atılmıştı.

Abdurrahman Yörük ve Rıza Yarımbatman tarafından 1990 yılında kurulan YTY İnşaat firması, alt yapı ve üst yapı inşaat- taahhüt işlerinde başarılı bir şekilde faaliyet gösteriyor.

25 yıllık iş deneyimi, mali gücü, donanımlı makine parkı, kalifiye elemanları ve teknik gücü ile birçok projeyi başarıyla tamamlayan YTY firması, bölgenin en prestijli AVM binasını yapmak isterken, birilerinin engel olduğu görülüyor.

“YATIRIMIN KASITLI OLARAK DURDURULMASI, MANİDARDIR”

YTY İnşaat Firması Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Yörük, söz konusu yapının inşaatının 10 aydır durdurulduğunu söyleyerek, “Hükümet ‘Doğuya yatırım yapın’ çağrısı yaparken, yerli sermayenin en büyük yatırımın kasıtlı olarak durdurulması manidardır” diye konuştu.

Söz konusu AVM binası ile ilgili bilgiler veren Yörük, “İnşaatımız 4 bin 600 metrekare arsa üzerinde inşa edilmekte olup, 71 mesken, 26 ticari dükkân, sinema salonları, kafeteryalar, çocuk oyun alanları, toplamda 2 kat olmak üzere 8 bin 900 metrekare otoparkın yer aldığı farklı konsepte bir AVM olarak planlanmıştır. Dükkânların tamamının kapısı yola açılıyor. Bu yapı, bölgenin en prestijli yapısı olup, daha önce Van ili sınırları içinde bu teknikte bir yapı yapılmamıştır. Teknik olarak yapıda fore kazık sistemi, jet grout zemin iyileştirmeli temel yükseklikleri 3 metreyi bulan radye temel uygulamaları yapılmıştır. Her kitleye hitap edecek yapıda, hem alışveriş yapıp hem de çocukların eğlenebileceği, bireylerin güzel zaman geçirebilecekleri mekânlar oluşturuluyor. Ancak 10 aydır inşaatımız durdurulmuş durumda" ifadelerini kullandı.

İnşaatın durdurulması için açılan davada karar veren hakimlerin son FETÖ operasyonları kapsamında tutuklandığı öğrenilirken, vatandaşlar ise böylesi bir yatırımın engellenmek istenmesinin iyi niyetle bağdaşmadığını belirtiyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT

3 Yorum