1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yrd. Doç. Dr. Gürsoy Solmaz, "sarıkamış Şehitlikleri"ni Anlattı

Yrd. Doç. Dr. Gürsoy Solmaz, "sarıkamış Şehitlikleri"ni Anlattı

Yrd. Doç. Dr. Gürsoy Solmaz, sarıkamış Şehitliklerini Anlattı
A+A-

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürsoy Solmaz, "Sarıkamış Şehitlikleri"ni anlattı. Solmaz, Kültür Merkezi'nde verdiği konferansta, 1. Dünya Harbi'n

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürsoy Solmaz, "Sarıkamış Şehitlikleri"ni anlattı.
Solmaz, Kültür Merkezi'nde verdiği konferansta, 1. Dünya Harbi'nde, Aralık 1914-Ocak 1915 tarihleri arasında gerçekleşen Sarıkamış Harekâtının unutulmaz sonuçları olduğunu, binlerce askerin donarak şehit düştüğünü anımsatarak, "Akabinde Ruslar, eski sınırı aşıp, 1916 yılında, Erzurum'u ve bölgeyi işgal ettiler. Bu sürecin devamı olarak, bölge insanı, 1918'de, Ermeni Çetelerinin saldırısına maruz kaldı ve yaşanılan acılar daha da büyüdü," dedi.
Sarıkamış Harekâtı'nın gerçekleştiği Allahuekber Dağlarını dolaşarak mevcut şehitlikleri tespit ettiğini hatırlatan Solmaz, bu şehitliklerin iptidai bir mahiyette olduğunu ifade etti. Solmaz, Çanakkale Şehitliği'nde olduğu gibi, Sarıkamış şehitleri için de hatıralarına yakışır şehitliklerin biran önce kurulmasını istedi.
Solmaz, "Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı"nın gerçekleşmiş olmasının da sevindirici olduğunu kaydetti.
(ERZ-AT-Y)

04.01.2013 16:37:17 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT