1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YPG, Tel Abyad’a girdi; IŞİD, Türkiye’ye kaçtı

YPG, Tel Abyad’a girdi; IŞİD, Türkiye’ye kaçtı

YPG, Tel Abyad’a girdi; IŞİD, Türkiye’ye kaçtı
A+A-

Akçakale Sınır Kapısı karşısındaki ve IŞİD denetimindeki Suriye kenti Tel Abyad, bu akşam saatlerinde YPG'nin kontrolüne geçti.



Akçakale’nin karşısında bulunan ve geçen yılın Ocak ayından bu yana IŞİD denetiminde olan Suriye’nin Tel Abyad kenti akşam saatlerinde el değiştirdi.

Yaklaşık 20 gün önce Tel Abyad’ı ele geçirmek isteyen ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bir kolu olan Burkan El Fırat üyelerinin de desteğini alan YPG güçleri, Tel Abyad’a, doğu ve batıdan harekaı başlattı. YPG ve ÖSO güçleri, iki koldan ilerleyerek güzergah üzerindeki bazı köylerin denetimini IŞİD’den geri aldı. Bu sırada ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin uçakları da karadan ilerleyen ÖSO ve YPG güçlerine havadan bombardımanla destek verdi. Kara ve havadaki bombardıman nedeniyle tedirginlik yaşayan binlerce Suriyeli ise bu süreçte evlerini terk ederek sınıra akın etti ve Türkiye’ye geçiş yaptı.
 

YPG’liler kente girdi, IŞİD militanları kaçtı
Öğleden sonra Akçakale Sınır Kapısı’nın hemen yanındaki tel örgülerin bulunduğu bölgeden Türkiye’ye geçen Suriyelilerin geçişlerinin tamamlanmasının ardından bir grup YPG ve ÖSO mensubunun, sınır hattından Tel Abyad’a sızdığı görüldü. Bu sırada Tel Abyad Sınır Kapısı’nın bulunduğu bölgeye çıkan bir grup IŞİD militanı ile ÖSO ve YPG’li grup arasında kovalamaca yaşandı. Yaşanan bu gelişme sırasında sınır hattında önlem alan Türk askerleri de toprak setlerle oluşturulan siperlere yatarak tüfeklerinin namlularını Suriye’ye çevirirken, bölgeye çok sayıda zırhlı araç takviyesi de yapıldı. Hareketliliğin yaşandığı sırada sınır tellerini aşarak Türkiye tarafına geçen 5 kişi de askerler tarafından gözaltına alındı. Elleri duvara yaslanarak üst aramaları yapılan 5 kişinin silahlarını bırakıp Tel Abyad’dan kaçan IŞİD militanları oldukları saptandı ve zırhlı araçla sınır hattından uzaklaştırıldılar.


Mühimmatı atıp kaçmışlar
IŞİD militanlarının, ellerindeki tabanca, mermi ve el bombalarını bir çantaya koyarak Akçakale Sınır Kapısı’ndan Türkiye tarafına attıktan sonra kaçtıkları öğrenildi. IŞİD militanlarının, geride bıraktığı mühimmatların içinde bulunduğu çanta, Türk güvenlik güçlerince incelendikten sonra imha edilmek üzere el konuldu.


Tel Abyad YPG’nin eline geçti
Bu gelişmeden kısa bir süre sonra Tel Abyad’da denetimin YPG ve ÖSO kontrolüne geçtiği ortaya çıktı ve Akçakale Sınır Kapısı’nın hemen karşısındaki Tel Abyad Sınır Kapısı yakınında bulunan ve Türkiye tarafından da görülen buğday silolarına çıkan bazı kişiler, YPG bayrağını buraya astı. Tel Abyad’ın doğu bölgesinden YPG ve ÖSO mensubu onlarca kişinin akşam saatlerinde araçlarla ilçe merkezine hareket halinde oldukları da görüldü. Tel Abyad gümrük sahasına saat 19.45’te ulaşan konvoydaki kişilerden bazıları, Türkiye tarafından görülen bir noktaya çıkarak ÖSO ve Burkan El Fırat flaması açarak Türkiye tarafına gösterdi. Bu kişileri, Türkiye tarafında takip eden çok sayıda Suriyeli de bayrak açılmasını alkışlayarak Arapça sloganlarla destek verdi. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT