1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. YPG, IŞİD saldırısının durduğunu açıkladı

YPG, IŞİD saldırısının durduğunu açıkladı

YPG, IŞİD saldırısının durduğunu açıkladı
A+A-

Rojava’daki en etkin Kürt örgütü olan YPG’nin sözcüsü Redur Xelil, İslam Devleti’nin (IŞİD) Türkiye sınırı yakınındaki Kobani kentine olan taarruzunu durdurduklarını açıkladı.


Kürtlerin bölgedeki silahlı gücü YPG’nin sözcüsü Xelil, yaptığı açıklamada, “Çatışmalar sürüyor, ancak IŞİD’in Kobani’nin doğusuna yönelik taarruzu dün geceden bu yana durdu” dedi.

Xelil, İslam Devleti militanlarının diğer adı Ayn el Arap olan Kobani’ye yönelik geçen hafta Salı günü başlayan taarruzunda en şiddetli çatışmaların kentin doğusundaki cephede yaşandığını belirtti.

Suriye’deki iç savaştaki şiddet olaylarını izleyen Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, IŞİD militanlarının son 24 saatte belirgin bir kazanım elde edemediğini söyledi. Örgütün verilerine göre, IŞİD geçen hafta Salı gününden bu yana Kobani çevresinde en az 64 köyü ele geçirdi. Militanlardan kaçan Suriyeli Kürtler ise Cuma gününden bu yana Türkiye’ye giriş yapıyorlar.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un verdiği bilgiye göre, İslam Devleti militanlarının saldırısından kaçarak Suriye’den Türkiye’ye girenlerin sayısı 130,000′i aştı. (Reuters)

A+A-

HABERE YORUM KAT