1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yozgat'ta Cuma Hutbesinde Ekmek İsrafı Anlatıldı

Yozgat'ta Cuma Hutbesinde Ekmek İsrafı Anlatıldı

Yozgatta Cuma Hutbesinde Ekmek İsrafı Anlatıldı
A+A-

Yozgat'ta Cuma Namazı hutbesinde cemaat ekmek israfının önlenmesi konuları anlatıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı ekmek israfını önleme kampanyası kapsamında Yozgat'ta Cuma Namazı h

Yozgat'ta Cuma Namazı hutbesinde cemaat ekmek israfının önlenmesi konuları anlatıldı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı ekmek israfını önleme kampanyası kapsamında Yozgat'ta Cuma Namazı hutbesinde israfın önlenmesi konusu anlatıldı. Hutbede israfın önlenmesi konusunda ayetler ve hadislerden örnekler veren cami imam hatipleri, "Hayatımız ve ömrümüz akıp giderken gençliğimizi, sağlığımızı, zenginliğimizi, geleceğimizi, her şeyimizi israf ediyoruz. İsraf ve savurganlık, bugün hayatımızın hemen her tarafını kuşatmış durumda. Ancak öyle bir nimeti israf ediyoruz ki, bu nimetin bizim medeniyetimizde apayrı bir yeri vardır. İsraf ettiğimiz bu nimet, nimetlerin büyüğü, değerlisi ve yücesi olan ekmek nimetidir. Bizim kültürümüzde ekmek, rızıkların kıymetlisi, hürmete şayan olanıdır. Bu sebeple biz bir ekmek kırıntısını yerde gördüğümüzde hemen onu alır ve öperiz; Sonra alnımıza koyarız; ardından özenle bir duvarın kovuğuna yerleştiririz. Ekmek kırıntısını çiğnemekten dahi kaçınırız" dedi.
Nimetlerin sultanını, sofraların baş tacı ekmeğin israf edildiğine değinen İmam, "Bereketin timsali ekmeği çöpe atıyoruz. Dünyada bir milyar insan sefalet ve yokluk içerisinde yaşarken; milyonlarca insan bir lokma ekmeğe muhtaçken, her gün 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Dünyada her yıl 10 milyon insan açlıktan ve yetersiz beslenmekten hayatını kaybederken; Suriye'de, Somali'de, Arakan'da ve dünyanın muhtelif yerlerinde insanlar bir ekmeğe muhtaç durumda iken her gün milyonlarca ekmeği israf ediyoruz. İsraf ettiğimiz sadece ekmek değildir. Çiftçinin emeğini ve alın terini çöpe atıyoruz. Servetimizi saçıp savuruyoruz. Yıllık 1.5 milyar liramızı çöpe gidiyor. Yüce Rabbimizin bahşettiği bütün nimetleri israf etmek günahtır. Ancak ekmeği israf etmek daha da günahtır. Aslında aldığımız terbiye ve mensup olduğumuz inanç, kültür ve medeniyet gereği, hiç ama hiç yapamayacağımız bir şey vardır. O da ekmeği çöpe atmaktır" şeklinde konuştu.
(ÖE-ZB-Y)

25.01.2013 14:21:04 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT