1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. YouTuberlar İzlenme Başına Ne Kadar Kazanıyor?

YouTuberlar İzlenme Başına Ne Kadar Kazanıyor?

YouTuberlar İzlenme Başına Ne Kadar Kazanıyor?
A+A-

Dünyanın en ünlü fenomenleri (YouTuberlar) tıklama başı Google'den ne kadar para aldıklarını açıkladılar. Reklam verene göre değişiklik gösteren fiyatlar 5 ila 40 bin dolar arasında değişiyor!

Dünyanın en ünlü fenomenleri (YouTuberlar) tıklama başı Google'den ne kadar para aldıklarını açıkladılar. Reklam verene göre değişiklik gösteren fiyatlar 5 ila 40 bin dolar arasında değişiyor!

1 milyon görüntülenmeye sahip bir YouTube videosu, her içerik üreticisi veya her video için aynı oranda gelir sağlamıyor. Hatta YouTube üzerinden aynı izlenme sayısı başına kazanılan para miktarı, video başına bile yüksek oranlarda değişiklik gösterebiliyor. Bu noktada kazançlar, videodaki reklam türüne ve izleyicilerin eylemlerine kadar değişiklik gösterebiliyor.

Bazı önde gelen içerik üreticileri, mümkün olan en fazla parayı kazanmak için bazı reklam yerleştirme stratejilerine sahip ve bir videodan kazanılan para genellikle izlenme süresi, videonun uzunluğu ve izleyici demografisine göre değişiklikler gösteriyor. Business Insider, birbirinden farklı 4 YouTuber ile röportaj yaptı ve bu konuya bir açıklık getirdi.

Marina Mogilko / 10 bin dolar (1,5 milyon izlenme):

Marina Mogilko’nun dil, yaşam tarzı ve iş olmak üzere üç farklı YouTube kanalı bulunuyor. YouTuber, verdiği röportajda iş kanalının, içerik türü nedeniyle reklamverenlere daha cazip geldiğini ve diğer iki kanalından daha çok kazandırdığını belirtiyor.

Bu noktada Mogilko, iş kanalı olan Silicon Valley Girl’ün her 1.000 görüntülenmesi için ortalama 10,73 dolar kazanıyor. Dil kanalı Linguamarina aynı görüntülenme başına ortalama 4 dolar ve yaşam tarzı olan üçüncü kanal ise 1.000 görüntülemeye yaklaşık 2,71 ABD doları kazanıyor.

Kevin David / 40 bin dolar (1,1 milyon izlenme):

800 bin aboneli bir YouTube içerik oluşturucusu ve girişimci olan David, 'Yeni başlayanlar için Shopify Eğitimi' adlı videosundan 40.000 dolar gelir elde ettiğini söylüyor. Bu videoyu Avustralya’da ucuz bir hotelde kamera veya ekipman olmadan kalırken yaptığını söyleyen David, videolarının bu kadar çok kazanma nedeninin ise reklamverenlere çekici gelen iş konularına odaklanmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Austen Alexander / 6 bin dolar (1 milyon izlenme):

135 bin aboneye sahip bir YouTuber ve ABD Donanması’nda aktif bir denizci olan Austen Alexander, 1 milyon izlenmeli videosuyla Google AdSense gelirinden kabaca 6 bin dolar kazandığını söylüyor. WebTekno

A+A-

HABERE YORUM KAT