1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yolüstü Mozaikleri National Geographic Türkiye Dergisinde

Yolüstü Mozaikleri National Geographic Türkiye Dergisinde

Yolüstü Mozaikleri National Geographic Türkiye Dergisinde
A+A-

Ödemiş Müzesi Müdürlüğü'nün geçen yıl Yolüstü köyünde yeniden gün ışığına kavuşturduğu mozaikler, bilim çevrelerinin dikkatinden kaçmadı. National Geographic Türkiye Dergisi de 2013'ün Şubat sayısında

Ödemiş Müzesi Müdürlüğü'nün geçen yıl Yolüstü köyünde yeniden gün ışığına kavuşturduğu mozaikler, bilim çevrelerinin dikkatinden kaçmadı. National Geographic Türkiye Dergisi de 2013'ün Şubat sayısında Yolüstü köyünde ortaya çıkarılan mozaiklere bir sayfalık yer ayırdı. Prof. Dr. Necla Arslan Sevin imzalı yazının, fotoğrafları da Ödemişli fotoğrafçı Ruhi Ödev'e ait.
Prof. Dr. Veli Sevin, renkleri ve kaliteli işçiliğiyle dikkati çeken mozaiklerin gizeminin şimdilik çözülemediğini söyledi. "Mozaiklerin bir kiliseye mi, yoksa bir Roma-Bizans villasına mı ait olduğu henüz belirlenebilmiş değil" diyen Sevin, "Ancak, başta Yolüstü köyü olmak üzere, Ödemiş yöresinin antik tarihi ve turizmine katkı sağlayacağı kuşkusuz. Doğu Küçük Menderes havzası ileriki yıllarda Birgi, Hypaipa, Yolüstü, Neikeia ve Palaiapolis gibi ören yerleriyle kültür turizminin parlayan yıldızlarından biri haline gelebilir. Bölgemizdeki tarihi zenginlikler bu konuda yeterli potansiyele sahip. Yeter ki korumasını bilelim" şeklinde konuştu.
Bu arada, Ödemiş Müzesi'nin Yolüstü köyü kazılarına 2013 yılında da devam edeceği öğrenildi.
(AG-ERG-Y)

13.02.2013 07:51:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT