1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yök'ün Sitesinin Hacklenmesi

Yök'ün Sitesinin Hacklenmesi

Yökün Sitesinin Hacklenmesi
A+A-

CHP'i bir grup vekil, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) ait elektronik paylaşım sisteminin hacklenmesi sonucu ortaya çikan iddialara ilişkin Meclis Araştırması açılmasını istedi. CHP'li 20 milletvekili

CHP'i bir grup vekil, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) ait elektronik paylaşım sisteminin hacklenmesi sonucu ortaya çikan iddialara ilişkin Meclis Araştırması açılmasını istedi.
CHP'li 20 milletvekilinin imzası ile TBMM Başkanlığı'na sunulan teklifin gerekçesinde, Redhack adlı hacker grubunun Yükseköğretim Kurulu'na ait elektronik paylaşim sistemini hacklediği ve binlerce belgeyi ele geçirdiğini duyurduğu ifade edildi. Grubun ele geçirdiği binlerce belgeyi yayınlamasının ardından belgelerde YÖK'ün ve üniversite yönetimlerinin yapmış olduğu harcamalar ve yazışmaların ortaya çıktığı belirtilen teklifin gerekçesinde, "Yayınlanan belgelerde üniversitelere ilişkin birçok yolsuzluk iddiası ortaya çıkmıştır. Üniversitelerin karıştığı yolsuzluklara ilişkin çok önemli belgelerin ele geçirilmesi üzerine harekete geçen YÖK, iddialara yanıt vermek, belgeleri açıklamak yerine Redhack hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Yayımlanan belgelerin YÖK'e ait olduğunu doğrulayan YÖK kaynakları, buna karşın resmi bir açıklama yapmaktan kaçınmaktadır. Redhack adlı hacker grubu YÖK'ün, TUBİTAK tarafından kurulup özel bir sistemle güvenliği sağlanan belgelerine nasıl ulaşıldığının yanı sıra mal alım yolsuzluğu, Atatürk Orman Çiftliği iddiaları, araç alımları, rektörler hakkında suç duyuruları, sahte belge ile akademisyen alınması, harçlar ve harçlara bankaların verdiği promosyon gelirlerinin farklı amaçlar ile kullanıldığı gibi iddiaların araştırılması ve gerçeklerin ortaya çıkarılması amacıyla Anayasa'nın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz" denildi.
(EDA-CC-Y)

11.01.2013 12:07:24 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT