1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yök, Siber Saldırı İle İlgili Suç Duyurusunda Bulundu

Yök, Siber Saldırı İle İlgili Suç Duyurusunda Bulundu

Yök, Siber Saldırı İle İlgili Suç Duyurusunda Bulundu
A+A-

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 8 Ocak'ta Elektronik Belge Yönetimi Sistemi'ne yönelik gerçekleştirilen siber saldırı ile ilgili olarak, çalınan belgelerdeki 'Gizli' ibaresinin denetleme görevinin yerine

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 8 Ocak'ta Elektronik Belge Yönetimi Sistemi'ne yönelik gerçekleştirilen siber saldırı ile ilgili olarak, çalınan belgelerdeki 'Gizli' ibaresinin denetleme görevinin yerine getirilebilmesi için gerekli olduğunu, ilgili makamlara suç duyurusunda bulunularak hukuki sürecin başlatıldığını bildirdi.
YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz ay hayata geçirilen Elektronik Belge Yönetimi Sistemi'nin 8 Ocak tarihinde siber saldırıya uğradığı hatırlatılarak, veri tabanında yer alan bazı 'Gizli' ibareli bilgi ve belgelerin çalınarak paylaşıldığı belirtildi. YÖK'e soruşturma başlatılması talebiyle iletilen ve 'Gizli' ibaresi bulunan söz konusu belgelerle kamuoyunda yanlış ve yanlı bir algı oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekilen açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında Yükseköğretim Kurulu'nun sırlarının ifşa edildiğine dair ifadelere yer verilmiştir. Henüz soruşturmaların tamamlanmamış olması göz önüne alındığında kişi ve kurum isimleri de verilerek hak ihlali yapıldığı açıktır" denildi.
YÖK'ün en önemli görevlerinden bir tanesinin denetleme olduğu ve yükseköğretim kurumlarına ilişkin soruşturmaları Yükseköğretim Denetleme Kurulu'nun yürüttüğü hatırlatılan açıklamada, belgelerin 'Gizli' ibaresiyle gönderilmesinin kurulun denetleme görevini yerine getirebilmesi için bir gereklilik olduğu kaydedildi. Gizlilik uygulamasının ise ilgililerin haksız yere suçlanmasının önlenmesi için gerekli olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
"Belgelerdeki gizlilik uygulamasının amacı, kesin olarak sonuçlandırılmamış soruşturmalarda ilgililerin ve üçüncü şahısların haksız yere suçlanmasını önlemektir. Soruşturmalar neticelendiğinde sorumlular hakkında gerekli ceza ve disiplin işlemleri 'Yüksek Disiplin Kurulu' tarafından yapılmaktadır. Yükseköğretim Kurulu'nun internet sitesine yapılan saldırı sonucu kamuoyuna açıklanan ve tamamlanmamış soruşturma kapsamında yer alan bu belgeler Türk Ceza Kanunu'nun 285. maddesinde yer alan 'gizliliğin ihlali' suçunu oluşturmaktadır. Basın yoluyla yapılacak yayınlarda artırılmış cezalar uygulanacağı TCK'nın 285. madde hükmü gereğidir."

"HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR"
Siber saldırıya karşılık YÖK'ten yapılan açıklamada işlenen suçun cezalarına vurgu yapılarak saldırıyı gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Açıklamada şu bilgiler yer aldı:
"Ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun 243. maddesi uyarınca 'bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis ve adli para cezası verilir'' hükmü; 244. maddesinin 2. fıkrasında ise 'bir bilişim sistemindeki...var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' hükmü yer almaktadır. 5657 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 9. maddesi gereğince içeriğin yayınlanması nedeniyle kişisel hakları ihlal edilenlerin, bu ihlallere karşı cezai takibat başlatma hakları olduğundan bu tür yayınlar neticesinde doğabilecek cezai sorumlulukların da dikkate alınması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulu söz konusu hükümler uyarınca ilgili makamlara suç duyurusunda bulunarak hukuki süreci başlatmıştır."
(AT-CC-Y)

10.01.2013 17:15:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT