1. HABERLER

  2. KİM KİMDİR?

  3. YÖK Başkanlığına Atanan Yekta Saraç Kimdir? işte öz geçmişi..

YÖK Başkanlığına Atanan Yekta Saraç Kimdir? işte öz geçmişi..

YÖK Başkanlığına Atanan Yekta Saraç Kimdir? işte öz geçmişi..
A+A-

Geçtiğimiz günlerde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına, YÖK üyesi Prof. Dr. Yekta Saraç atandı. Peki Yekta Saraç kimdir? İşte öz geçmişi...

Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, görevinden alınarak Akademi Dünyası ve Yüksek Öğretimden Sorumlu Başbakanlık Başmüşavirliğine atanmıştı. Bunun üzerine YÖK üyesi ve Başkan Vekili Prof. Yekta Saraç, YÖK Başkanlığı görevine başlamıştı.

yekta-sarac-kimdir.jpg


YEKTA SARAÇ KİMDİR?

1962 yılında doğan Yekta Saraç, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl aynı bölümün Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak atanmıştır. 1987′de yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1991′de doktor ünvanını almış, 1992’de yardımcı doçentlik kadrosuna atanmıştır. 1994’de doçent ünvanını almıştır. 1995 yılında doçentlik kadrosuna atanmıştır. 2000 yılında profesör olmuştur. Biri ileri diğeri orta seviyede olmak üzere iki yabancı dil bilmektedir. 2005′te Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiş ve dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bu seçim onaylanmıştır. 19 Ekim 2009′da yine Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiştir ve bu seçimi cumhurbaşkanı Abdullah Gül onaylamış ayrıca 13 Mart 2008 tarihinde YÖK Yürütme Kurulu üyesi olmuştur ve 21 Ocak 2010 tarihinden itibaren YÖK Başkanvekili olarak görevini sürdürmektedir. Ekim 2013′te 3. defa YÖK üyeliğine Bakanlar Kurulu kontenjanından seçilmiştir. 6 Kasım 2014 tarihinde Gökhan Çetinsaya’nın Başbakanlık Başmüşavirliği’ne atanması ile vekaleten YÖK başkanlığına getirilmiştir.

A+A-

HABERE YORUM KAT