1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yılmaz Güney İsmi Üçüncü Kez Reddedildi!

Yılmaz Güney İsmi Üçüncü Kez Reddedildi!

Yılmaz Güney İsmi Üçüncü Kez Reddedildi!
A+A-

Van Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkale ilçesindeki Şehit Kerim Aydın Caddesi isminin Yılmaz Güney Caddesi olarak değiştirilmesi için aldığı karar, Van Valiliği tarafından üçüncü kez iptal edildi.


Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi, mart ayı toplantılarına devam ediyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda Meclis Başkanvekili Cahit Bozbay başkanlığında gerçekleşen oturumda dördüncü kez Başkale ilçesinde bulunan Şehit Kerim Aydın Caddesi isminin Yılmaz Güney Caddesi olarak değiştirilmesi konusu gündeme geldi. Meclis tekrar cadde isminin Yılmaz Güney Caddesi olarak değiştirilmesini oy birliği ile kabul ederek, dördüncü kez Van Valiliği’ne gönderdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Bozbay, büyükşehir meclisinin aldığı birçok kararın Van Valiliği tarafından reddedildiğini belirterek, meclis olarak bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. Bozbay, en son 30 Mart 2014’te yapılan seçimde 1 milyon 100 bin nüfuslu bu kentin iradesi olarak bu meclisin seçildiğini belirterek "Halkımız iradesini ortaya koydu ve bu meclisi seçti. Burası kentin iradesini temsil eden bir meclistir. Bu meclisin almış olduğu kararlar halkın iradesi sayılır, çünkü demokrasilerde bu böyledir. Demokrasiyle yönetilen bütün ülkelerde bu böyledir. Halkın iradesinin almış olduğu kararlara ancak halk karşı gelebilir. Merkezi hükümetlerin atadığı ister kaymakam olsun, ister vali olsun bunlar devletin memurlarıdır. Devletin memurları burada devleti temsil eder, halkın iradesini temsil etmezler. Halkın iradesini yerelde belediye meclisi genelde TBMM temsil eder. Dolayısıyla bu meclislerin aldığı kararları hukuka aykırı, halkın günlük yaşamına aykırı ve sorun teşkil ediyorsa bunu vali değil mahkeme reddedebilir. Onun ötesinde mülki idare amirlerinin bu kararları reddetmesi bizce bir art niyet, halkın iradesine karşı bir duruş olarak algılıyoruz. Referandumlarla da isim değişikliği yapabiliriz. Bu meclisi seçen halk referandumlarda da bu meclisin verdiği kararları kabul edecektir" 


Bölgede yıllardır ismi ve sanı belli olmayan insanların isimlerinin mahallelere, sokaklara, bulvarlara, halkın yaşadığı yerlere verildiğinin altını çizen Bozbay, şunları söyledi: "Bu halkın değerleri olan sanatçıların isimlerini, değerlerimiz olan bölgelere, kentlere, ovalara ve çaylara vermek bizim en doğal hakkımızdır. Bir önceki vali de Avaşîn ismini bir parka verdiğimiz için feryadı figan etmişti. Bu bizim coğrafyamızın ismidir ve biz coğrafyamızın ismini veririz. Kim olduğunu bilmediğimiz bir yığın insanın ismini biz caddemizde, sokaklarımızda görmek, taşımak istemiyoruz. Dolayısıyla biz bu kararımızda ısrar ediyoruz, sonuna kadar ısrar edeceğiz. Gerekirse yargıya gideceğiz, gerekirse referandumlara gideceğiz. Bir kaymakamın, bir valinin halkın iradesinin önüne geçmesine izin vermeyeceğiz" 
 

VALİLİK AÇIKLAMASI
Van eski valisi Aydın Nezih Doğan imzasıyla Van Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen yazıda; “Başkale ilçesinde bir kısım cadde isimlerinin değişikliğine ilişkin olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu ve onaylanmak üzere valiliğimize gönderilmiş olan 15.10.2014 tarih ve 225 sayılı karar incelenmiştir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canları pahasına görevlerini ifa ederken şehit olmuş milli birlik ve beraberliğimizin en önemli değerleri olan şehitlerimize bir vefa borcu olarak anılarının yaşatılması amacıyla isimlerinin verilmiş olduğu cadde, bulvar gibi tesislerden kaldırılması valiliğimizce kabul edilemez bir durum olarak değerlendirildiğinden, söz konusu karar onaylanmadan iade edilmiştir. Ancak; şehitlerimizin isimlerinin kaldırılmak istendiği cadde ve sokaklar yerine beldede yeni açılacak cadde, bulvar gibi yerlere toplamda ortak değerlerimiz olarak kabul görmüş sanatçılarımızın isimlerinin verilmesi valiliğimizce memnuniyetle karşılanacaktır” denildi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT