1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yıldız, Bakan Eker'e Fındıktaki Zararı Sordu

Yıldız, Bakan Eker'e Fındıktaki Zararı Sordu

Yıldız, Bakan Ekere Fındıktaki Zararı Sordu
A+A-

CHP Ordu Milletvekili İdris Yildiz, 2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde Gıda, Tarım ve Hayvanilik Bakanı Mehdi Eker'e sözlü soru yönelterek fındıktaki zararı sordu. Ordu

CHP Ordu Milletvekili İdris Yildiz, 2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde Gıda, Tarım ve Hayvanilik Bakanı Mehdi Eker'e sözlü soru yönelterek fındıktaki zararı sordu.
Ordu Milletvekili Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bütçe ve kesin hesap görüşmelerinin ardından geçilen soru-cevap bölümünde Bakan Mehdi Eker'e, "Fındığın serbest piyasada satıldığını söylediniz. Zaten bizde bunun yanlış olduğunu söylemiş, fındığın desteklenmesi gerektiğini bildirmiştik. Yanlısınız burada. Gecen yıl, 230 milyon kilo fındık ihracatından, 1 milyar 820 bin dolar ihracat girdisi sağlandığını belirttiniz. Ancak Kasım ayı itibariyle gecen yıl 81 milyon kilo fındıktan 629 milyon dolar girdi sağlandı. Bu sene ise, 110 milyon kilo fındıktan 600 milyon dolar girdi sağlandı. Gecen yıl, 8 dolardan ihraç edilen fındık bu sene 5.40 dolardan ihraç edildi. Bu durumda, devletin ve üreticinin kaybı sizin yanlış politikanızın sonucu değil midir? Bu kaybın toplamda 578 milyon dolar civarında olacağı göz önüne alındığında, bu kaybın vebalinin altından nasıl kalkacaksınız? Fındık serbest piyasada satıldığına göre, Ordu'da borsaya Rekabet Kurulu müfettişlerini göndererek ihracatçıları tehdit edip, tüccarı ve sanayiciyi üretici ile karşı karşıya getirmenizin nedeni nedir?" sorularını yöneltti.
Sorulan bu sorulara bakan Eker, fındığa sağlanan doğrudan gelir desteği ile cevap verdi.
(RCP-SLH-Y)

14.12.2012 14:56:10 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT