1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yıldırım: Türkiye kendi rekorunu kıracak!

Yıldırım: Türkiye kendi rekorunu kıracak!

Yıldırım: Türkiye kendi rekorunu kıracak!
A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, havacılık alanında Türkiye'nin en hızlı büyüyen ülke haline geldiğini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, havayollarında sadece 4 ayda 50 milyonun üzerinde yolcu taşındığını belirterek, "Yaptığımız yatırımlar meyvesini veriyor. Havalimanlarımız günde 416 binin üzerinde yolcu ağırlıyor. Türkiye, havayollarında bu yıl 200 milyon yolcuya koşuyor." dedi.

Bakan Yıldırım, 2003 yılında toplam 34 milyon olan yolcu sayısının 180 milyonu aştığını, 80 yılda yapılan 26 aktif havalimanı sayısının bu süreçte 55'e ulaştığını kaydederek, "Hiç uçağa binmeyen milyonlarca insanımız artık neredeyse tüm seyahatlerini uçakla yapabilir hale geldi." diye konuştu.

"TÜRKİYE HAVA ULAŞIMINDA KENDİ REKORUNU KIRACAK''

Havayollarında ilk 4 ay gerçekleşen verilerin Türkiye'nin bu alanda kendi rekorunu kıracağına işaret ettiğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"2015 yılının ilk 4 ayında havayollarını kullanan yolcu sayısı 46 milyon 800 bin olmuştu. Bu yılın aynı döneminde ise yüzde 7,5 artışla 50 milyon 320 bin yolcu taşındı. Havayollarına iniş-kalkış yapan uçak sayısı geçen yılın ilk 4 ayında 500 bin olurken, bu yıl yüzde 7,4 artarak 537 bini geçti. Söz konusu dönemde havayolu ile taşınan yük miktarı ise 816 bin tondan 840 bin tona çıktı."

HAVALİMANLARI GÜNDE 4 BİN 480 UÇAK AĞIRLIYOR

Bakan Yıldırım, havayollarındaki büyümenin yapılan yatırımlar ve düzenlemelerin ardından her yıl artarak sürdüğüne işaret ederek, "Bu sayede hem bilet fiyatları düştü hem de şehirlerin büyük bölümüne havayoluyla ulaşım sağlandı. Yaptığımız yatırımlar meyvesini veriyor. Havalimanlarımız günde 416 binin üzerinde yolcu, 4 bin 480 uçak ağırlıyor. Türkiye, havayollarında bu yıl 200 milyon yolcuya koşuyor." değerlendirmesinde bulundu.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI 26 ŞUBAT 2018'DE AÇILACAK

Mevcut Atatürk halalimanının yetersiz olduğunu aöyleyen Yıldırım, İstanbul’a yapılan yeni havalimanının bir an önce bitirilmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Yıldırım, hava ulaşımında yaşanan büyümeye destek olmak için ihtiyaç duyulan ölçekte havalimanları sağlama gayretinde olduklarını belirterek, "Bu noktada inanıyorum ki, İstanbul'un üçüncü havalimanı, İstanbul'un yanı sıra Asya ve Afrika kıtalarının ihtiyacını karşılayacak ve şehri uluslararası havayolu pazarında hak ettiği konuma getirecek. Bu kapsamda dünyanın en büyüğü olacak üçüncü havalimanının ilk etabını 26 Şubat 2018'de açmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT