1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Yıldırım: İnternet Medyası Gazetelerin Sonunu Getirecek!

Yıldırım: İnternet Medyası Gazetelerin Sonunu Getirecek!

Yıldırım: İnternet Medyası Gazetelerin Sonunu Getirecek!
A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, katıldığı bir ödül töreninde teknoloji alanında yeni müjde verdi.

Bakan Yıldırım, İstanbul’un dünyadaki 3 internet yönetim merkezinden biri olacağını, ilk kez İzmir’de açıkladı.

Bakan Yıldırım, “ICANN üç noktaya interneti dağıtmaya karar verdi. Los Angelas, İstanbul ve Singapur. Bu tesadüf mü? Türkiye’nin gücünü, iletişimde Türkiye’nin geldiği noktayı gösteriyor" dedi.

"İNTERNETİ OLMAYAN ÜLKE İKEN TERABAYTLARI KONUŞUYORUZ"

Bakan Yıldırım, bilgi iletişimini Afrika seviyesinden AB’nin ilk 10 ülkesi arasına getirdiklerini, 2002 yılında geniş bant interneti olmayan ülkede bugün terabaytların konuşulduğunu anlattı. Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Karayollarında hız felaket iletişimde hız berekettir. İletişimde istediğiniz kadar hızlı gidin daha çok bilgiye erişirsiniz. Bölünmüş yollar 'kaymak' deyip, gaz pedalına yüklenmeyin. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Ölümlü kazalarda yüzde 40 azalma var. Araç sayısı yüzde 100’ün üzerinde arttığı halde. Doğrudan katkısı 15 milyar lira yılda. Havaya salınan karbondioksit miktarında azalma 3.1 milyon ton. Yaptığımız yollar beş yılda kendini amorti ediyor. Mobil internette Avrupa’dan daha iyi durumdayız, hız, fiyat ve kapsama alanı bakımından. Bilgi Teknolojileri Kurulu program yaptı. Cep telefonu operatörlerinin rekabetinde fiyat avantajını ortaya koyacak. O programı koyacaksınız. Hangisinin avantajlı olduğunu söyleyecek. Salı günü açıklanacak."

"İNTERNET HABER SİTELERİ GAZETELERİN SONUNU GETİRECEK"

Bakan Yıldırım, internet haber sitelerinin gazetelerin sonunu getireceğini belirterek, “Hürriyet Gazetesi en çok okunan en eski gazete, ama saltanatınız sallanıyor. Millet 24 saat sizin haberlerinizin değişmesini bekleyemez. Bir dakika bile bekleyemez. Anında gündem haberler olaylar değişiyor, yorumlar geliyor. Ben bunu ilk 2004 yılında söyledim. Bu işin sonu geliyor, internet ensenizde dedim. O zaman ciddiye almadılar. Bazıları ciddiye aldı ve iyi para kazandı. Şimdi belki internet takipçileri sayfaya bastığınız gazetenin takipçilerinin fazladır." dedi.

"İSTANBUL İNTERNET YÖNETİM MERKEZİ OLUYOR"

Bakan Yıldırım, İstanbul’un dünyadaki 3 internet yönetim merkezinden biri olacağını açıkladı. Bakan Yıldırım, “İnternet ABD’de bulundu, 1969 yılında iki üniversite arasında test edildi. O zaman aynı anda aya da gidildi. Herkes aya yoğunlaştı, internet güme gitti. 40 yıldan fazla sürede aya gidişi kimse konuşmuyor. Ama internet hayatımızın vazgeçilmezi oldu. İnternetin merkezi Los Angeles’ta. İnternetin yönetim merkezi, ICANN diye bir merkez var. İnternetin birleşik milletleri de diyebilirsiniz. ICANN 3 noktaya interneti dağıtmaya karar verdi. Los Angeles, İstanbul ve Singapur. Bu tesadüf mü? Türkiye’nin gücünü, iletişimde Türkiye’nin geldiği noktayı gösteriyor. Bu bizim için farklı bir gururdur. İnternet kimin malıdır, nasıl yönetilmelidir konusunda kavganın en önünde olanlar, Türkiye’yi ziyarete geldi. Bende keramet yok, keramet bu ülkenin geldiği yerdedir, güçtedir. Stratejik bir konu, kavşak noktası haline geliyoruz. Hat merkezi oluyoruz" diye konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT