1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yılda 2 Milyon Fidan Üretiliyor

Yılda 2 Milyon Fidan Üretiliyor

Yılda 2 Milyon Fidan Üretiliyor
A+A-

Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Güldüren Fidanlığında Emet Orman İşletme Müdürlüğünce yılda yaklaşık 1,5 milyon çıplak köklü ve 500 bin tüplü fidan üretimi yapıldığı bildirildi. Tetik bölgesinde buluna

Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Güldüren Fidanlığında Emet Orman İşletme Müdürlüğünce yılda yaklaşık 1,5 milyon çıplak köklü ve 500 bin tüplü fidan üretimi yapıldığı bildirildi.
Tetik bölgesinde bulunan Güldüren Fidanlığında 360 dönümlük alanda yılda yaklaşık 2 milyon çıplak köklü ve tüplü karaçam, ceviz, badem ve kestane fidanı üretildiğini söyleyen Emet Orman İşletme Müdürü Savaş Ünle, " 6 ay boyunca devam eden fidan ekim, bakım ve söküm çalışmalarında 5 kadrolu orman işçisinin yanında yaklaşık 60 köylü kadın istihdam etmekteyiz. Bunun karşılığında işçilere yılda toplam 350 bin lira ödeme yapılırken, her kadın işçi çalışma süresi sonunda aile bütçesine yaklaşık 4 bin lira katkıda bulunuyor. Ürettiğimiz fidanları Kütahya genelinde ihtiyaç duyulan yerlere sevk ediyor, bunun yanında diğer illere de gönderiyoruz. Bu arada vatandaşlara ücret karşılığı fidan satışı yapıyoruz. Ayrıca bu yıl vatandaşlara 20 bin ücretsiz dağıtımı yaptık. Önümüzdeki dönemde bu alana sera kurarak fidan aşılama çalışmalarına da başlayacağız" dedi. (MU-EFE)

17.12.2012 12:55:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT