1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YGS'de Başörtüyü Engelleyen Görevliye 5 Ay Hapis Cezası

YGS'de Başörtüyü Engelleyen Görevliye 5 Ay Hapis Cezası

YGSde Başörtüyü Engelleyen Görevliye 5 Ay Hapis Cezası
A+A-

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başörtülü olarak germek isteyen öğrenciye engel olan öğretim görevlisine hapis cezası verildi.

 

YÜKSEKÖĞRETİME Geçiş Sınavı’na (YGS) başörtülü olarak germek isteyen öğrenciye engel olan öğretim görevlisine hapis cezası verildi. Geçtiğimiz yıl yapılan YGS’ye girmek için Tevfik Serdar Anadolu Lisesi’ne gelen Münevver Özün (21), sınav görevlisi Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğretim görevlisi Tuna Arın tarafından başörtülü olduğu gerekçesiyle salona alınmadı. Bunun üzerine başörtüsünü çıkararak sınava giren Özün, yaşanan olay dolayısıyla strese girdiği, moral bozulduğu ve bu sebeple de sınavının kötü geçtiği gerekçesiyle çıkışta öğretim görevlisi Arın ile tartıştı. Genç kızın ailesinin de karıştığı olay sonrası taraflar karakola giderek birbirinden şikâyetçi oldu.

 Öğrenci Münevver Özün ayrıca, kendisini başörtülü olarak sınava almayan öğretim görevlisi Arın hakkında, kendisini strese soktuğu ve sınav esnasında da moral ve motivasyonunu bozacak davranışlarda bulunduğu iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyette bulundu. Yapılan soruşturmanın ardından da Arın hakkında suçundan 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan dâvâ açıldı.

  Dâvânın önceki gün yapılan duruşmasında mahkemeye yazılı olarak savunmasını veren öğretim görevlisi Arın, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve üzerine atılı suçları kabul etmediğini savundu. Mahkeme, sanık öğretim görevlisi Arın’ı 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Ancak sanığın yargılama sürecindeki halini dikkate alarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Öte yandan, öğretim görevlisi Tuna Arın’ın şikayeti üzerine, öğrenci Münevver Özün ve annesi hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘tehdit ve kasten yaralama’ suçuyla açılan dâvâda ise mahkeme sanıkların beraatine karar vermişti.

A+A-

HABERE YORUM KAT