1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yetiştiricilere Buzağı Desteği

Yetiştiricilere Buzağı Desteği

Yetiştiricilere Buzağı Desteği
A+A-

Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan, doğan her buzağı için 350 TL destek verileceğini belirterek, yetiştiricilere destek ile ilgili uyarılarda bulundu.

Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği kapsamında buzağı destekleme müracaatları başladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan, buzağı desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerin başvurularını yapmaları gerektiğini vurguladı. Dayan, “2016 yılı buzağı desteklemesinde, geçmiş yıllardaki buzağı desteklemelerinden farklı olarak, programlı aşılarının tamamlanması, Türkvet ve e-ıslah kayıtlarının yapılması şartı aranıyor. Ayrıca 2016 doğumlu her buzağıya destek verilecek. 2016 yılı Buzağı desteklemesi miktarları şöyle; 4 ay ve üzeri buzağılar için 350 TL, soykütüğüne kayıtlı olanlar için 500 TL, döl kontrolü kapsamındakiler için ilave 50 TL, desteklemeden yararlanmak için buzağıların 2016 yılı içerisinde doğmuş olması, küpelenerek TÜRKVET ve e-ıslah’a kaydedilmiş olması, doğduğu işletmede canlı olarak 120 günü tamamlamış olması, programlı aşılarının (Şap,Brusella ve LSD aşıları) tamamlanmış olması gerekiyor.

Destekleme ödemeleri buzağıların doğduğu işletme numarası üzerinden yapılıyor. Doğan buzağıların mutlaka küpeletilmesi ve aşılatılması gerekir bunun için de destekten faydalanmaları gerekir. Buzağı desteklemesi, soykütüğü işletmelerinde 2017 yılında olmak üzere iki dönemde, önsoykütüğü işletmelerinde ilki 2016 yılında olmak üzere üç dönemde yapılacak askı ve hakediş çalışmalarıyla ödenecektir. İşletmesi soykütüğüne kayıtlı yetiştiriciler; Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla, önsoykütüğüne kayıtlı olanlar ise; şahsen veya üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği dilekçe ile başvuru yapabileceklerdir” dedi.

Kaynak: Serkan Aslan - vansondadikahaber.com

A+A-

HABERE YORUM KAT