1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yerlikaya'dan Ekmek İsrafı Uyarısı

Yerlikaya'dan Ekmek İsrafı Uyarısı

Yerlikayadan Ekmek İsrafı Uyarısı
A+A-

AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, her yıl 1,5 milyar ekmeğin çöpe gittiğini belirterek, ekmek israfının ve milli varlığın çöpe gitmesinin önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. AK Parti

AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, her yıl 1,5 milyar ekmeğin çöpe gittiğini belirterek, ekmek israfının ve milli varlığın çöpe gitmesinin önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.
AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, AK Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karaköse ile birlikte Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça'yı ziyaret etti. Ziyarette ekmek israfına değinen Yerlikaya, ekmek israfının ve milli varlığın çöpe gitmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, dünyada açlıktan ölen insanlar varken, ekmek ve gıda israfının dinimiz ve medeniyetimizle bağdaşmadığını kaydetti. İsrafın ekonomik gelişmenin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu söyleyen Yerlikaya; "Günde yaklaşık 500 ton yılda 550 bin ton ekmek israf edilip çöpe atılıyor. İsraf edilen ekmek bedeli 1,5 milyar liraya karşılık gelmekte. Bu parayla birçok şey yapılabilir. Örneğin heba edilen bu para ile 162 bin asgari ücretliye maaş ödenebilir. 500 okul yaptırılabilir, 500 yurt yaptırılabilir, 500 km bölünmüş yol yaptırılabilir. Yani atılan ekmekle çöpe giden 1,5 milyar aynı zamanda ülke ekonomisine indirilmiş ekonomik bir darbedir" dedi.
Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) israfın önlenmesi ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" başlattığını hatırlatan Yerlikaya, "Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği start ile tüm ülkemizde herkesi bu kampanyaya davet ediyoruz. Bu kampanyayı ciddiyetle ve kararlılıkla desteklemeli ve topluma aktarmalıyız. Toplumsal duyarlılığın artması hususunda herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Bu bağlamda Diyanet'in başlattığı son zamanlarda camilere konulan ekmek kutularıyla ilgili çalışmayı son derece faydalı buluyorum. Bu çalışmalar örnek teşkil etmeli ve artırılmalıdır" diye konuştu.
Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça da, oda olarak yürüttükleri çalışmalar ve Konya'daki ekmek israfı konusunda Yerlikaya'yı bilgilendirdi. Başbakan Erdoğan'ın ekmeğin üretimi ve israfı konusundaki açıklamalarının kendilerini memnun ettiğini anlatan Honça, "Artık herkesin elini hatta gövdesini taşın altına koyması gerekiyor. Zira ekmek bizim kültür ve medeniyetimizde önemli bir yere sahip. Türk ekmeği bizce dünyanın en güzel ekmeği. Ama daha da sağlıklı olması için çalışmalar yapılıyor. Konya'mızda günde 859 bin ekmek çıkarıyoruz. Ancak maalesef yaklaşık 45 bin ekmek israf ediliyor. Yani günde 26 bin TL'yi maalesef çöpe atıyoruz. Yıllık maddi kayıp ise 9 milyar 850 bin lira. Bu parayla birçok yatırım yapılabilir. Bizler de oda olarak ekmeğimizin, emeğimizin ve milli kaynaklarımızın israf olmaması için elimizden geleni yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.
(SA-FM-Y)

02.02.2013 13:24:33 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT