1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Yerel Yönetimler Merkezi Kadın Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı

Yerel Yönetimler Merkezi Kadın Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı

Yerel Yönetimler Merkezi Kadın Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı
A+A-

DBP Yerel Yönetimler Merkezi Kadın Konferansı, 3 günlük süren tartışmaların ve yapılan önerilerin ardından sonuç bildirgesinin açıklanması ile sona erdi.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda 3 gündür devam eden DBP Yerel Yönetimler Merkezi Kadın Konferansı, 3'üncü günün sonunda öneri ve kararların okunmasının ardından sonuç bildirgesinin açıklanması ile sona erdi. Birçok belediye eş başkanı, belediye meclis üyesi ve DÖKH üyesinin katıldığı konferansta, 3 gün boyunca kadınlar eş başkanlıktan, örgütsel duruma, model taslağından, sosyal politikalar ve ekonomi'ye kadar birçok konu hakkında hazırladıkları taslakları okuyarak, oylamaya sundu. Konferansın Yerel Yönetimler Kadın Sözleşmesi'ne ilişkin gündem maddesinde, demokratik yerel yönetimler sözleşmesi, demokratik ulusun demokratik özerkliğe dayanan yerel yönetim ve belediyecilik olarak tanımlandı. 3. gününde devam eden konferans önerilerin sunulması ve kararların okunmasının ardından sonuç bildirgesi ile sonuçlandı. 

3 günlük tartışmaların sonucunda ekonomi, ekoloji, sosyal politikalar ve kentsel mimari, yerel yönetim politikalarına dair konferansın aldığı önemli kararlar sonuç bildirgesinde şöyle belirtildi: 

"*Yerel yönetimlerin, tüm çalışmalarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Bütçenin oluşturulması.

*Tüm yerel hizmetlerde toplumsal cinsiyet etki değerlendirme raporlarının oluşturulması.

*Kadına karşı şiddetle mücadelede; "Alo Şiddet Hattı'nın" kurulması. 

*Avrupa yerel yönetimler eşitlik şartı olan CEMR belgesinin tüm belediyelerimiz tarafından onaylanıp toplu olarak imzalanması. 

*Madde bağımlılığı ile mücadelede yerel yönetimler öncülüğünde ortak platformların oluşturulması.

*Yenilenebilir enerji kaynakları ve temiz enerji üretiminin kullanılıp yaygınlaştırılması

*Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi Dicle nehrinin havzaları ve Hevsel bahçeleri ile surların korunması ve dünya kültürel mirasına alınması için mücadele yürütmesi.

*Van Büyükşehir Belediyesi'nin ekolojik politikalarımızı geliştirileceği pilot il olarak seçilmesi. 

*Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin turizm ve kültür kenti olarak pilot il seçilmesi. 

*GDO'lu ürünlere karşı doğal tohum korunması için takas şenliklerinin yapılması. 

*Mayınlı arazilerin temizlenmesine dönük alınan kararların süresinin takibi için geri sayım kulelerinin yapılması.

*Yerel yönetimlerin kendi yönetim alanındaki tüm HES, baraj ve su hakkı gasplarına karşı etkin tavır geliştirmesi.

*Fosil yakıt ürünü olan plastik kullanımının kademeli olarak düşürülmesi, torbasız kentler, file/bez çanta üretimi-kullanımı, plastik ürün yerine, ahşap, cam, metal gibi dönüşümü sağlanabilen ürün kullanımının teşviki, üretim atölyelerinin desteklenmesi. 

*Toprak mülkiyetinin devletin ve erkeğin elinde olduğu tespitinden hareketle, toprağın komünal kullanım alanları olduğu ve toprak reformunun toplumsal cinsiyet bakış açısıyla gerçekleştirilmesi için mücadele edilmesi.

*Kadının üretim alanlarının geliştirilmesi için model oluşturacak köy tarım komünlerinin, kooperatiflerinin ve özgün kadın komün ve kooperatiflerinin geliştirilmesi.

*Kadın emeğinin görünür olması için mor market ve mor etiket uygulamasına geçilmesi.

*Toplu taşıma ve bisiklet kullanımına teşvik edici projeler geliştirilerek hayata geçirilmesi.

En çok kadınların yerinden edildiği "Kentsel dönüşüm alanı" ilan edilmeden önce, "kentsel yenileme", "kentsel sağlıklaştırma" gibi hangi müdahale biçiminin uygulanacağının belirlenebilmesi için kadınların sürece dahil edilmesi; öncelikle, deprem, yapı niteliği, taşkın, heyelan ve risk altındaki alanlar; yapı güvensizliği olan ve eskimiş kent bölgeleri; doğal, tarihi, arkeolojik, kültürel niteliğe sahip alanlar; kent kimliği açısından önemli alanlar belirlenmesi karar altına alınmıştır.

*Sakine, Fidan ve Leyla şahsında gelişen 9 ocak katliamını kadın özgürlük mücadelesine karşı yürütülen bir komplo olarak ele almış ve kadın özgürlük mücadelesini yükseltme sözünü yenilemiştir."

Sonuç bildirgesinin ardından kararların 2 yıl içerisinde pratiğe dönüşmesi için 21 kişiden oluşan kurul belirlendi. 21 kişiden oluşan kurul ise kendi içersinde 7 kişiden oluşan yürütme kurulunu oluşturmak amacıyla seçim gerçekleştirdi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT