1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yer Altı Sularına Sayaç Zorunluluğu Uzatıldı Emre Saçlı Manisa

Yer Altı Sularına Sayaç Zorunluluğu Uzatıldı Emre Saçlı Manisa

Yer Altı Sularına Sayaç Zorunluluğu Uzatıldı  Emre Saçlı  Manisa
A+A-

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, çiftçilerin ve ziraatçıların büyük bir beklentisi olan yer altı su kuyularına ölçüm cihazı takma zorunluluğunun Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğ

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, çiftçilerin ve ziraatçıların büyük bir beklentisi olan yer altı su kuyularına ölçüm cihazı takma zorunluluğunun Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşmeleri neticesinde üç yıl uzatıldığını müjdeledi.
Milletvekili Yurttaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kanunla birlikte getirilen yer altı sularına ölçüm cihazı takma zorunluluğunun süresi 13 Şubat tarihinde doluyordu. Yaptığımız incelemeler sonucunda bu uygulamanın bu güne kadar yerine getirilmediğini görerek durumu Bakanımıza ilettik. Bakanımızda duruma müdahale ederek sürenin uzatılmasıyla ilgili kanun teklifini Meclisimize sundu. İnşallah bu kanun teklifi 13 Şubat'tan önce yürürlüğe girmiş olacak. Çıkacak olan kanunla birlikte zirai amaçlı kullanıp yer altı sularına ölçüm cihazı takmakla yükümlü olanların bu zorunlulukları üç yıl uzatılırken, yer altı sularını sanayi amaçlı kullananların zorunluluğu bir yıl uzatılmış olacak. Kişiler isterse başvuru halinde bu saatleri DSİ takacak ve ücretini ziraatçı ödeyecek" dedi.
Yurttaş, açıklamalarına şöyle devam etti:
"2011 yılında yapılan 6111 sayılı kanunla getirilen kuyu, tünel ve benzeri yeraltı sularının tespitini sağlayacak ölçüm sistemlerinin kurulumuyla ilgili kanun iki yıl içerisinde yerine getirilmesini ön görüyordu. Yani 13 Şubat 2013 tarihine kadar yer altı suyunu kullananlar ölçüm cihazı taktırmakla yükümlüydü. Ancak yaptığımız incelemeler sonucunda bunun yerine getirilmediğini gözlemledik. Bu nedenle Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ile görüşerek getirilen uygulamanın ertelenmesini talep ettik. Yer altı sularında değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifine göre zirai ve içme suyu amaçlı açılan ve ölçüm takma zorunluluğu bulunan kuyu, tünel ve benzeri yerlere ölçüm cihazı bir yıl içerisinde belge sahibi tarafınca kurulur. Ölçüm sistemini kuramayanlar talep etmeleri halinde bedelinin yüzde 25 fazlasıyla tahsil edilmek üzere o maddenin yürürlük tarihinden itibaren DSİ tarafından kurulur. Dolayısıyla 13 Şubat 2013 tarihinde yer altı sularına ölçüm cihazı takılması zorunluluğu ertelenmiş oldu. Yer altı suyu kullanan ziraatçıların, çiftçilerin bu konuda büyük bir beklentisi vardı. Bu beklentiyi gayretlerimiz neticesinde getirilen bu kanun karşılamış olacak. Şu anda bu kanun teklifi Meclisimize sunuldu. 13 Şubat'tan önce bu kanun yürürlüğe girecek. İnşallah TBMM'den de geçerek milletimizin beklentisi olan bu kanun uygulamaya geçmiş olacak."
(ES-Y)

26.01.2013 17:14:56 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT