1. HABERLER

  2. 'yenilenebilir Enerji Teknolojileri Projesi'

'yenilenebilir Enerji Teknolojileri Projesi'

yenilenebilir Enerji Teknolojileri Projesi
A+A-

Yaşar Üniversitesi, Avrupa Komisyonu'nun 7 milyon 500 bin avroluk 'Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Projesi'ne, Türkiye'den katılan tek kurum oldu. Yaşar Üniversitesi, dünya geleceği için büyük ö

Yaşar Üniversitesi, Avrupa Komisyonu'nun 7 milyon 500 bin avroluk 'Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Projesi'ne, Türkiye'den katılan tek kurum oldu.
Yaşar Üniversitesi, dünya geleceği için büyük önem taşıyan 'sıfır enerji bina' teknolojisine ve tasarımına katkı sağlıyor. Avrupa Komisyonu 7'nci Çerçeve Programı kapsamında gerçekleştirilecek 7 milyon 500 bin avroluk "Elektrik Üretimi İçin Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinde Araştırma İşbirliği" projesine dahil olan Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü akademisyenleri, projenin İzmir'de de uygulanmasını sağlayacak.
Yaşar Üniversitesi, Avrupa Komisyonu 7'nci Çerçeve Programı kapsamında gerçekleştirilecek projede, yenilenebilir enerji konusunda dünyanın önde gelen araştırma merkezleri, şirketler ve üniversiteleriyle aynı konsorsiyum içinde yer aldı.
Yenilenebilir enerjiden elektrik üretmeyi hedefleyen proje dahilinde, binaların dış cephesiyle bütünleşen güneş panelleri tasarlanacağını belirten Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, projenin 2 yıl içinde hayata geçeceğini söyledi. Hepbaşlı, şu bilgileri verdi: "Proje kapsamında binalara bütünleşmiş güneş panellerinin tasarımı ve teknolojisi üzerine bir çalışma gerçekleştiriliyor. Yani artık güneş panelleri özel tasarım ile çatılarda değil bina ile bütünleşmiş olarak dış cephede yer alacaklar. Dünyada ilk kez tasarlanan bu paneller sayesinde binalar kendi elektriğini kendi üretebilecekler hem de daha estetik görünebilecekler. Biz de Enerji Mühendisliği Bölümü olarak sıfır enerji binaların hem araştırmasına hem de tasarımına destek veriyoruz."
Projenin, İzmir'de de Yaşar Üniversitesi koordinatörlüğünde gerçekleştirileceğini ifade eden Hepbaşlı, "Dünyada uluslararası işbirliğiyle gerçekleştirilecek projeyi, İzmir'de biz hayata geçireceğiz" dedi.
(HD-SO-Y)

18.02.2013 11:04:18 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT