1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeni Yılda Sağlığınızı Dengeleyin İstanbul

Yeni Yılda Sağlığınızı Dengeleyin İstanbul

Yeni Yılda Sağlığınızı Dengeleyin  İstanbul
A+A-

Prof. Dr. Yonca Tabak, tüm yıl uzak durulan yiyeceklerin geç saatte ve bir seferde yenilmesinin yeni yıla sağlık sorunları ile girmeye neden olacağını belirterek, "Yemek ve beslenme yaşamımızda çok bü

Prof. Dr. Yonca Tabak, tüm yıl uzak durulan yiyeceklerin geç saatte ve bir seferde yenilmesinin yeni yıla sağlık sorunları ile girmeye neden olacağını belirterek, "Yemek ve beslenme yaşamımızda çok büyük öneme sahiptir. Öyle ki her güzel olay kutlanırken neredeyse her zaman yemek olaya eşlik eder. Yeni yılı karşılarken de bu coşkuyu yılbaşı sofralarını en sevilen yemeklerle donatırız. Yılbaşı bütün yıl uzak kalınan yemesi keyifli ancak sonrası sağlık açısından sorunlu bir çok gıda için özel bir kaçamak alanı oluşturur" dedi.
Bizim için küçük bir kaçamak olan, kırk yılda bir dediğimiz, bu sofraların sağlığımıza etkisine de değinen Tabak, "Kakaolu gıdalar kafein içererek mideyi gevşetir, asit salgısını artırır ve reflüyü kötüleştirir. Astımlı kişiler bütün bir yıl bu yasağa uysa da bir kere bile bozsa yani çikolatalı bir gıda tüketse aynı durumun yeniden gelişme olasılığı vardır. Bu nedenle yılbaşı gecesi bile olsa kakao ve kafein içeren diğer gıdalar örneğin kola ve çikolata tüketilmemesi gerekir" diye konuştu.
Yeni yılın ilk gününde vücudumuzdaki iyon yükünün dengelenmesi gerektiğine dikkat çeken Yonca Tabak, "Etli gıdalar, hamur işi, ekmek, gibi unlu gıdalar, kızartmalar, şeker ve alkol vücutta asidik bir ortam oluşturur. Vücuttaki bu iyon yükünün ertesi gün eksi yük taşıyan gıdalar tüketmek yolu ile bertaraf edilmesi gerekir. Özetle yılbaşı ertesinde alkali beslenme yapılmasında yarar vardır" dedi.
Tabak, yılın ilk gününde vücudun kaybettiği dengesini sağlamak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:
"1) Bol su tüketilmesi
2) Alkali yük taşıyan taze yeşil sebze ve yeşil salatanın bol tüketilmesi
3) Zeytinyağlı sebze yemeği tercih edilmesi
4) Bol elma, armut, muz gibi asitsiz meyvelerin yenmesi
5) Çiğ badem, fındık gibi kuruyemişlerin bol tüketilmesi
6) Taze sıkılmış asitsiz meyve suyu içilmesi
7) Siyah çay ve kahve yerine yeşil çay, zencefil çayı ve kafeinsiz kahve içilmesi
8) Bol keten tohumu tüketilmesi
9) İnek sütü yerine keçi sütü, koyun sütü veya pirinç sütü içeren gıdaların tercih edilmesi
10) Şekerli gıdalardan uzak durulması".
(ÖK-ÖK-Y)

31.12.2012 15:45:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT