1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YENİ İMAR PLANI İTİRAZ BAŞVURULARINDA YOĞUNLUK

YENİ İMAR PLANI İTİRAZ BAŞVURULARINDA YOĞUNLUK

YENİ İMAR PLANI İTİRAZ BAŞVURULARINDA YOĞUNLUK
A+A-

Van’da, geçtiğimiz günlerde askıya çıkarılan yeni imar planı ile ilgili itiraz başvuruları start alırken, büyük bir yoğunluğun yaşandığı görüldü.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta askıya çıkarılan ve Bakan Erdoğan Bayraktar’ın katılımı ile detaylı tartışılan yeni imar planının itiraz başvuruları da başladı. Arsasında okul, yol, park veya yeşil alan belirlenen vatandaşlar soluğu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde alıyor. Yeni imar planı üzerinde ikamet ettiği yeri aramaya çalışan ve daha sonra dilekçesini içeriye sunan vatandaşlar, bu saatten sonra ne yapılacağı konusunda ise çaresizliğini dile getiriyor. Kimisi arsasının yüzde 80’inin imara gittiğini ifade ederken, kimi vatandaş ise giden arsasının yerine ne tür bir imkanın sunulacağı konusunda bilgi sahibi değil. Bu imar planının tabi ki Van için önemli olduğunu, bununla ilgili hiçbir sıkıntılarının olmadığını anlatan vatandaşlar, “Biz bu saatten sonra neler yapacağımızı bilmemekteyiz. Giden arsamızın bedelini mi ödeyecekler, yoksa başka bir yerde bize arsamı tahsis edecekler onu da bilmiyoruz. İmar planı üzerinde hiçbir mahallelinin isim ve soyismi olmadığı için saatlerce kendi evimizi, arsamızı aramaktayız. Yetkililerin bu konuda bizlere yardımcı olmalarını, bizleri aydınlatmalarını bekliyoruz” dedi.

 

\"\"
Çevre ve Şehircilik Van İl Müdürlüğü yetkilileri ise, vatandaşın kendi arsa ve evinin bulunduğu alanda yeşil alan, okul, yol gibi bölümlerin olması halinde itiraz ettiğini ifade ederek, bu itirazların daha sonra bakanlığa gönderilerek değerlendirmeye alınacağını söylediler. Bu doğrultuda yeniden bir düzenleme söz konusu ise gerekli çalışmanın yapılacağını ifade eden yetkililer, bakanlığın bu konuda titizlikle çalıştığını kaydettiler. Yetkililer, “Van için büyük bir öneme sahip olan bu yeni imar planı ile ilimiz daha güzel yerlere gelecektir. Şu an vatandaşımız itiraz başvurularını yapmakta ve büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. İlerleyen süreçte herkesin memnun kalacağı bir plana da kavuşmuş olacağız” dediler.

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT