1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yeni Bina Çökme Tehlikesiyle Boşaltıldı

Yeni Bina Çökme Tehlikesiyle Boşaltıldı

Yeni Bina Çökme Tehlikesiyle Boşaltıldı
A+A-

Şanlıurfa'da bir bina çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldı. Ertuğrul Gazi Mahallesi'nde 12 daireli 5 katlı apartmanda kolonların ve duvarların çatlaması sebebiyle bina sakinleri belediyeye başvurdu.

Şanlıurfa'da bir bina çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldı.
Ertuğrul Gazi Mahallesi'nde 12 daireli 5 katlı apartmanda kolonların ve duvarların çatlaması sebebiyle bina sakinleri belediyeye başvurdu. Belediye ekiplerinin çalışması sonucunda çıkan raporda, binanın çökme tehlikesi bulunması sebebiyle yıkılmasına karar verildi. Bunun üzerine apartman sakinleri binayı boşalttı.
Şanlıurfa Belediyesi İskan Müdürü Vedat Güzel, "Geçen yıl çıkartılan 6306 sayılı yasasıyla birlikte ilçe belediyelerine, büyükşehir belediyelerine ve il özel idarelerine yetki verildi. Bu yetkiyle riskli alanlar, riskli yapılar binaların veya inşaat yapılacak bölgelerin genel durumuyla ilgili kanun çıktı. Yani afet riski taşıyan bölgelerde ve alanlarda çalışmalar yapılacak. Bizde buna istinaden riskli yapıları Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak tespit ediyoruz. Riskli yapılardaki alanlarda vatandaşın da görüşü alınarak onların mağdur olmasını önleyecek şekilde yıkıyoruz. Bu bina da onlardan birisi. Burayla ilgili raporlarımızı daha önceden yazmıştık. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ndeki teknik eleman arkadaşlarımız ile birlikte çalışmalar yapmıştık. Ve bununla ilgili yerinde şuanda inşaat sahibi arkadaşla birlikte nasıl yıkılacağını kendilerine detaylı bir şekilde söyleyeceğiz. Dolayısıyla gerek bodrum katı, gerek zemin katta kolonların çatladığı ve riskli bir yapı teşkil ettiği ve binanın kendisini taşıyamadığı durumda olduğunu gördük ve dolayısıyla yıkımına karar verdik. Şuanda boşaltılmış ve önümüzdeki 3 gün içerisinde bina yıkılacaktır" diye konuştu.
Bu binaların deprem şartnamesinden önce yapıldığını söyleyen Güzel, "Deprem yönetmeliğinden sonra yapılan binalar genelde hazır beton, beton karışımı homojen bakımı ideal olan binalardır. Bu binaların dışındakiler yerinde dökme beton ile yapılmış ve bunların gerilmeleri, basınçları daha düşük. Bu da onlardan birisidir. Bu binanın özel bir durumu daha var. Binanın karşısında bulunan parkın sulama suyundan dolayı bu binanın temeline su akışı var. Su akışından dolayı iki yıldır bu binayı gözlemliyoruz. Yapılan bütün tadilatlara rağmen yine çatlamalar var. Bu binanın yerine yapılacak yeni binada taban suyunu tahliye edeceğiz. Yani modern ve akıllı bir bina yapacağız" ifadelerini kullandı.
Güzel, belediye olarak daire sahipleri ile görüşüldüğünü, herhangi bir suç duyurusunda bulunma durumunun olmadığını ve hiçbir sıkıntının bulunmadığını söyledi.
Bina Yöneticisi İbrahim Halil Paytak ise, bina sakinleri olarak toplanıp belediyeye müracaat ettiklerini ve incelemeler sonucunda çıkan raporlara göre yıkım ve boşaltma kararı verildiğini belirtti. Paytak, "Binayı boşalttık. Belediye bize tekrar iki kat verdi. Onun finansmanıyla zararlarımızı karşılayacağız" dedi.
(MUD-CC-Y)

15.02.2013 13:10:17 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT