1. HABERLER

  2. KİM KİMDİR?

  3. Yeni AB Bakanı HDP'li Haydar Konca kimdir?

Yeni AB Bakanı HDP'li Haydar Konca kimdir?

Yeni AB Bakanı HDP'li Haydar Konca kimdir?
A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geçici Bakanlar Kurulu'nu alan Başbakan Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı. Yeni AB Baknaı Ali Haydar Konca oldu. Ali Haydar Konca kimdir?


Kendisine bakanlık teklifi yapılan ve teklifi kabul eden AB Bakanı HDP milletvekili Ali Haydar Konca kimdir? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçici hükümeti kurması ve bakanlar kurulunu kurması için görev alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP'den 5, MHP ve HDP'den 3 isme Bakanlık teklifi götürmüştü.

Ali Haydar Konca Kimdir?
Ali Haydar Konca, 1950 yılında Muş'un Varto ilçesinde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1970-1971 mezunu olan Konca, 1972 yılında kaymakamlık sınavını kazanarak Elazığ Maiyet Memurluğuna başladı. “İl mahalli idareler planlaması üzerine düşünceler” tezinin kabul edilmesi ve Türkiye-Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü kursundan ve yeterlilik sınavından sonra bazı ilçelerde kaymakamlık yaptı.

1980 sonrasında görevden alınan Konca, 2 ay aradan sonra Trabzon Sürmene'de tekrar kaymakamlık görevine döndü. Bir süre sonra Kocaeli Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğüne atanan ardından da bu görevinden istifa eden Konca, serbest avukatlık yapmaya başladı. Bu süreçte Kocaeli İnsan Hakları Derneği yönetim kurulu üyeliği ve bir dönem de başkanlığını yapan Konca, 1989 seçimlerinde SHP'den belediye meclis üyesi seçildi. Daha sonra bu görevinden de istifa eden Konca, halen Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Kocaeli Vartolular Derneği üyesi ve Kocaeli Tabip Odası Onur üyesidir.

A+A-

HABERE YORUM KAT