1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yavru Van Kedilerinin Dondurma Keyfi

Yavru Van Kedilerinin Dondurma Keyfi

Yavru Van Kedilerinin Dondurma Keyfi
A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kedi Evi\'nde nesli koruma altına alınan Van kedileri, aşırı sıcaklarda dondurma yiyerek serinliyor.

Van'da 35 dereceye kadar çıkan hava sıcaklıkları YYÜ kampüsünde koruma altında bulunan Van kedilerini de bunalttı. Sıcaklara ve güneşe karşı aşırı duyarlı olan kedilerin korunması için çeşitli tedbirler alınırken, bu yıl dünyaya gelen yavru Van kedileri dondurmayla serinliyor. İlk kez dondurma yiyen minik Van kedileri, dondurmadan daha fazla yemek için adeta birbirleriyle yarıştı.  

Dondurma, gelişim için önemli

Kedilerin dondurmayı iştahla yediklerini ve özellikle bu yıl dünyaya gelen ve gelişme çağında olan yavru kediler için dondurmanın önemine dikkat çeken Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, kedilerde belirli oranlarda dondurma tüketilmesini tavsiye etti. Doç. Dr. Kaya, "Van kedileri sıcak iklimlere adaptasyon sağlayan bir hayvan değil. Biz Kedi Evi'nde kedilerin güneşle direkt temaslarını aldığımız tedbirlerle önlüyoruz. Sıcakların etkili olduğu bu günlerde kedilerin saat 10.00 ile 14.00 arası dışarı çıkmalarına izin vermiyoruz. Ancak bu yıl dünyaya gelen yavru kedilerimizi muhafaza ettiğimiz iç bahçede ısı çok fazla. Buradaki sıcaklık kedileri rahatsız ediyor. Bu kedilerin de serinleme ihtiyacı oluyor. Biz de zaman zaman kedilere dondurma vererek serinletiyoruz. Çünkü dondurma kalsiyum yüklü bir yiyecek. Kediler bu sıcak günlerde hem serinliyor hemde sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürüyor. Ancak kedilere dondurma verirken ölçüye dikkat etmek gerekiyor. Çünkü fazla dondurma kedileri hasta edebilir" dedi. DHA

\"\"

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT