1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yatırımcılar Büyük Kentleri Tercih Ediyor

Yatırımcılar Büyük Kentleri Tercih Ediyor

Yatırımcılar Büyük Kentleri Tercih Ediyor
A+A-

İstikrarlı ekonomik gelişim ve 2013 yılı için beklenen 4,2'lik büyüme perakendecilerin gözünü Türkiye'ye çevirdi. Perakendecilerin en çok tercih ettiği kentler sıralamasında İstanbul 11. sırayı eld

İstikrarlı ekonomik gelişim ve 2013 yılı için beklenen 4,2'lik büyüme perakendecilerin gözünü Türkiye'ye çevirdi.
Perakendecilerin en çok tercih ettiği kentler sıralamasında İstanbul 11. sırayı elde ederken, en çok yatırım Rusya'da yapılıyor. Onu ikinci sırada Türkiye izliyor.
YükselKarkınKüçük Avukatlık Ortaklığı'nın düzenlediği "Gayrimenkul Edinimi ve Yeni Kira Hukuku" konulu seminerinde konuşan Jones Lang LaSalle EMEA Bölgesi Sermaye ve Piyasaları Araştırma Bölümü Başkanı Robert Stassen, Avrupa'nın 2008'teki çöküşten sonra istikrarlı bir çizgide ilerlediğini kaydetti.
Türkiye'nin de son 10 yıldır gözlenen ekonomik gelişimi ve 2013 yılı için beklenen yüzde 4,2'lik büyüme oranı ile istikrarlı bir görünüm sergilediğini anımsatan Stassen, perakendecilerin en çok tercih ettiği kentler sıralamasında İstanbul'un 11'inci sırada yer aldığını ifade etti. En çok yatırımın şu anda Rusya'ya gittiğini kaydeden Stassen, onu ikinci sırada Türkiye'nin izlediğini ve 3'üncü sırada da Romanya'nın bulunduğunu dile getirdi.
Avrupa'da gayrimenkul alımlarının yüzde 60 oranlarında büyük şehirlerde olduğunu söyleyen Stassen, Avrupa dışından Avrupa'ya gayrimenkul yatırımı amacıyla yüklü miktarda sermaye girişi olduğunu ifade etti. Stassen, gelen sermayenin de büyük ölçüde Asya ülkeleri kaynaklı olduğunu açıkladı.
Yatırımların Avrupa'ya yönlenmesinin büyük ölçüde Avrupa'daki ekonomik ve siyasi istikrardan kaynaklandığını dile getiren Stassen, özellikle kuzey bölgesinin tam bir yatırımcı dostu olduğunu sözlerine ekledi. Malezya gibi Asya ülkelerinden gelen emeklilik fonlarının birikimlerini Avrupa'da gayrimenkul yatırımı yaparak değerlendirdiğinin altını çizen Stassen, bu amaçla daha çok büyük AVM'ler satın alındığını belirtti.
Tapu Kanunu Madde 35 ve 36'da yapılan son değişikliklerle, yabancı gerçek kişilerin gayrimenkul edinimleri konusunda önemli bir unsur olan "Mütekabiliyet Esası"nın kaldırıldığını belirten YükselKarkınKüçük Avukatlık Ortaklığı Gayrimenkul Hukuku Grubu Yöneticisi Av. Emre Çizioğlu ise bu şekilde vatandaşlarına gayrimenkul satışı yapılabilen ülke sayısının 61'den 183'e çıkartıldığını söyledi. Daha önce ülke genelinde 2.5 hektar olan mülk edinme sınırının yine bu değişiklikler kapsamında 30 hektara çıkartıldığını kaydeden Çizioğlu, bunun yanında Bakanlar Kurulu'na belirlenen bu sınırı iki katına çıkarma yetkisinin verildiğinin de altını çizdi.
Ülke sayısının 183'e çıkartılmasıyla, vatandaşlarının Türkiye'de mülk edinme imkanına kavuştuğu ülke sayısının 3 kat artırıldığını vurgulayan Çizioğlu, "Daha önce Mütekabiliyet engeline takılan, birçok ülkenin vatandaşlarının artık Türkiye'de konut ya da ofis alımı yapabileceğini belirterek, yapılan değişikliğin etkilerinin piyasada yavaş yavaş gözlenmeye başladığını söyledi. Çizioğlu devamla, son değişikliklerle yabancı sermayeli Türk şirketlerin Türkiye'de gayrimenkul edinimi açısından da önemli kolaylıklar getirildiğini ve eğer bir şirkette yönetim ya da hisselerin yüzde 50'sinden fazlası yabancılarda değilse, gayrimenkul edinimi öncesi valilik izni alınmasına gerek duyulmayacağını belirtti. Bununla birlikte, yabancı sermayeli Türk şirketlerinde yabancılık payı oranları yüzde 50'yi aştığı hallerde eskiden olduğu gibi valilik onay prosedüründen geçilmesi gerekeceğini de hatırlattı. Çizioğlu diğer yandan, ipotek tesisi, ipoteğin paraya çevrilmesi kapsamındaki mülkiyet edinimleri, şirket birleşmeleri ve bölünmeleri sonucu elde edilecek gayrimenkuller için de bu yeni değişiklikler kapsamında valilik onayından muaf tutulduğunu söyledi.
(ÖK-ÖK-E)

24.12.2012 11:24:35 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT