1. HABERLER

  2. Yatalak Hastalara Müzik Terapisi

Yatalak Hastalara Müzik Terapisi

Yatalak Hastalara Müzik Terapisi
A+A-

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle 'Bir Ses Ver' projesi kapsamında yatağa bağımlı ciddi kronik rahatsızlığı olan hastalara müzik terapisi yapılacak. 'Bi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle 'Bir Ses Ver' projesi kapsamında yatağa bağımlı ciddi kronik rahatsızlığı olan hastalara müzik terapisi yapılacak.
'Bir Ses Ver' projesinin protokolü, MAKÜ Rektörlük Senato Toplantı Salonu'nda düzenlenen törenle imzalandı. MAKÜ Müzik Ana Bilim Dalı'nda görev yapan 2 akademisyen ve 4 öğrenciden oluşan 6 kişilik ekip tarafından yatalak hastalara psikolog katılımıyla müzik terapisi yapılacağını belirten MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, "MAKÜ olarak şehrimizde bulunan bütün kurumlarla proje yapmaya açık olduğumuzu dile getiriyoruz. Her zaman söylediğimiz bir sloganımız var, 'Biz şehrin üniversitesiyiz. Üniversitenin şehri, şehrin üniversitesi' diye bir sloganımız var. Bu şekilde şehirdeki kurumlarla bağlantımızı kesmeden, yapabileceğimiz her türlü projeyi hayata geçirmek bizim hedefimizdir. İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde proje biriminin kontrolünde ve üniversitemizin Müzik Ana Bilim Dalı'nın işbirliği ile çok güzel, çok ilginç ve çok insani bir projeye imza atmaktayız" dedi.

"MÜZİĞİN HASTALARI İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ VAR"
Müziğin hastaları iyileştiren özelliği olduğunu dile getiren Rektör Saatcı, "Hastalarımızın sevdiği müziklerin kendi aralarında çalınması, onlara hoş bir vakit geçirmeyi sağlamak gibi bir amacımız var. Müziğin hastalar üzerine çok pozitif bir etkisi var. Hastalıkları iyileştirici özelliği var. Tarihimizde bunun örnekleri vardır. Osmanlı'dan bu yana kullanılan müzikli tedaviler var. Bunun da ülkemizde çok küçük bir uygulamasını inşallah ilimizde göreceğiz. Bu projenin ileride daha da gelişeceğini ve çok kapsamlı şekilde yürütüleceğine kanaat getirdik. Proje başladıktan sonra bunun ne denli olumlu olduğunu hep beraber göreceğiz" diye konuştu.
Türkiye'de ilk kez oluşturulan 'Bir Ses Ver' projesi hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Sırrı Şenbayram ise, projenin 18 Şubat 2013 tarihinden itibaren başlayacağını ve müzik terapi yapılacak 35-65 yaş aralığında 10 hastanın engelli takip sistemi ile belirlendiğini ifade etti. Projenin Türkiye'de ilk kez uygulandığını dile getiren Şenbayram, "Şehrimizin gözbebeği Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile birlikte özel bir çalışma yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hepimizin bildiği bir laf vardır, müzik ruhun gıdasıdır. Biz de zaman zaman sadece modern tedavi yöntemleri ile sınırlı kalabiliyoruz ama alternatif tedavi yöntemlerinin de hastalar üzerinde çok verimli sonuçlar alındığı bir gerçektir. Biz sadece tedavi amaçlı değil, aynı zamanda rehabilitasyon amaçlı müziğin eşsiz gücünden yararlanmak istiyoruz. Projeyi MAKÜ akademisyenleri ile birlikte vatandaşlarımızın kaldıkları yerlere giderek yapacağız" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Şube Müdürü Ramazan Çakıroğlu tarafından 'Bir Ses Ver' projesi sunumu yapıldı, ardından protokol imzalandı.
(HG-SK-CC-Y)

14.02.2013 15:08:36 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT