1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "yaşam Stilinde Değişiklik Kansere Yol Açabilir"

"yaşam Stilinde Değişiklik Kansere Yol Açabilir"

yaşam Stilinde Değişiklik Kansere Yol Açabilir
A+A-

Niğde Üniversitesi Gençlik Danışma Merkezi tarafından hazırlanan "Meme Kanserinde Korunma ve Erken Tanı, Farkında Ol, Sağlıklı Yaşa" konulu konferansa katılan Zübeyde Hanım Sağlık Yüksek Okulu Araştır

Niğde Üniversitesi Gençlik Danışma Merkezi tarafından hazırlanan "Meme Kanserinde Korunma ve Erken Tanı, Farkında Ol, Sağlıklı Yaşa" konulu konferansa katılan Zübeyde Hanım Sağlık Yüksek Okulu Araştırma Görevlisi Gökçe Aslan, yaşam stilindeki değişikliklerin de meme kanserine yol açabileceğini söyledi.
Niğde Üniversitesi Zübeyde Hanım Sağlık Yüksekokulu Öğretim Elemanı Arş. Gör. Gökçe Aslan'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansı, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci izledi.
Konferansa kanser kelimesinin tanımını yaparak başlayan Arş. Gör. Gökçe Aslan, "Yengeç düşmanını kıstırdıktan sonra uzun, dişli kollarıyla sıkıca tutuyor ve yavaş yavaş kemirerek yiyor. Tedavi edilmediği takdirde, insanı giderek zayıflatıp halsiz düşüren ve sonunda öldüren bu hastalığa bu nedenle kanser adı verildi. Kanser; sağlık, ekonomi ve iş gücünde ağır kayıplara neden olan önemli bir halk sağlığı sorunudur" dedi.
Kanserin oluşmasını engellemek için koruyucu önlemlerin alınması ve sağlık eğitimi ile duyarlılığın artırılması gerektiğini belirten Aslan, kanserden ölümleri azaltmak için de tarama testleri ile erken tanı ve uygun cerrahi girişimlerin uygulanması gerektiğine işaret etti.
Konuşmasına kansere neden olan faktörler hakkında bilgiler vererek devam eden Arş. Gör. Gökçe Aslan, "Kansere, çevresel faktörler ve yaşam stilindeki değişiklikler, sigara-tütün, alkol, beslenme, şişmanlık, egzersiz, üreme ve hormonal faktörler, virus, bakteri ve parazitler, mesleki ve çevresel kanserojenler, ultraviyole ışığı, polimorfizm ve aileden kaynaklanan riskler neden olmaktadır" dedi.
Meme kanserinde erken tanının önemi üzerinde duran Aslan, kadınların bu süreçte kendi kendilerini muayene ederek erken tanı sürecini hızlandırabileceklerini söyledi. Aslan; sosyal güvencenin olmaması, gelir düzeyinin ve eğitim seviyesinin düşük olması, bilgi eksikliği, acı ve ağrı vereceği düşüncesinin bireylerin mamografi çektirmesi önünde engel olduğunu belirterek 20-40 yaşlarındaki kadınların her 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl klinik muayenesi yaptırması gerektiğini vurguladı.
Meme kanserinden korunma yöntemleri hakkında geniş bilgilerin verilmesiyle devam eden konferans, soru cevap bölümünün ardından Zübeyde Hanım Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Semra Kocaöz'ün Arş. Gör. Gökçe Aslan'a plaket takdim etmesi ile sona erdi.
(YE-AÖ-GS-Y)

21.12.2012 16:07:14 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT