1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yaş Meyve Sebze İhracatına 'düşes' Dopingi

Yaş Meyve Sebze İhracatına 'düşes' Dopingi

Yaş Meyve Sebze İhracatına düşes Dopingi
A+A-

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), tanıtım çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladı. Cambridge Düşesi Kate'in Bursa'nın siyah incirini tercih etmesi, üretici ve ihracatçıları s

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), tanıtım çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladı. Cambridge Düşesi Kate'in Bursa'nın siyah incirini tercih etmesi, üretici ve ihracatçıları sevindirdi.
UYMSİB Başkanı Çalı, Bursa'nın Siyah İnciri'nin İngiltere Kraliyet ailesinin mutfağına giriş serüvenini anlattı. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), Bursa'nın bölgeye özgü meyve sebze türlerinin ürün bazında tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yönelik çalışmalarının sonuçlarını almaya başladı. Yurtdışı pazarlarda yer alabilmek için kesintisiz bir çalışma yürüttüklerini anlatan UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, "2010 yılını Bursa Siyah İnciri yılı ilan edip, çalışmalarımızı ürün bazında yoğunlaştırmıştık" dedi.
Bursa Siyah İnciri'nin kalitesini korumak adına kimyasal madde içeren "Ethepton" ilacının kullanımına karşı yürütülen çalışmaların İngiltere'nin Daily Telgraph gazetesi'nin dikkatini çektiğini anlatan Dr. Salih Çalı, şöyle konuştu:
"2010 Ağustos ayı sonunda İngiltere'nin Daily Telgraph gazetesinin muhabirleri, Bursa'ya gelerek, buradaki üreticilerle ve yetkililerle görüştü. Görüşmelerinin ardından gazetelerinde yayınladıkları haberde Bursa Siyah İnciri'ne dikkat çektiler. Bu çok önemli bir gelişmeydi. Milyon dolarlar harcasak bile bu reklam ve tanıtımı yapamazdık."
Çalı, o günlerde yapılan haberin Bursa Siyah İnciri'nin önünü açtığını belirterek, "Sonuç ortada, bugün Bursamızın nadide meyvesi siyah incirimizi İngiltere Veliaht Prensi William'ın eşi, Cambridge Düşesi Kate'in yediği de haber oldu. Bu da bizim için bulunmaz bir tanıtım" dedi.
Dr. Salih Çalı, 4 yıl önce de İngiltere Kraliçesi Elizabeth Alexandra Mary'nin de Bursa Siyah İnciri'ni tattığını ve çok beğendiğini hatırlatarak, "Bu egzotik meyveyi gelinine, Ana Kraliçe tavsiye etmiş olabilir" diye konuştu.
(ÖK-ÖK-E)

28.01.2013 13:09:20 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT