1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YARSAV kapatıldı

YARSAV kapatıldı

YARSAV kapatıldı
A+A-

Darbe girişiminin ardından getirilen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan ilk kararnameyle Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) de kapatıldı.

Bu sabah Resmi Gazete’de yayınlanan ilk OHAL kararnamesiyle 15 üniversite, 35 sağlık kurum ve kuruluşu, 1043 özel öğretim kurum ve kuruluşu, özel öğrenci yurdu ve pansiyonu, 1229 vakıf ve dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyon kapatılmıştı.

Çoğu Fethullah Gülen Cemaati’yle ilişkili okul ve STK’ları kapsayan listede YARSAV’ın da yer alması şaşkınlık yarattı. YARSAV, demokrat, ulusalcı ve sosyalist yargı mensupların yer aldığı birlik olarak tanınıyordu.

1604 üyesi olduğu bilinen YARSAV, 2006’da Ömer Faruk Eminağaoğlu tarafından kurulmuştu.

Başkanı da açığa alındı

Sözcü’de yer alan habere göre YARSAV Başkanı ve Sayıştay Hakimi Murat Arslan, kendisinin de Sayıştay’daki görevinden açığa alındığını belirterek, “Şu anda YARSAV üyesi arkadaşlarla toplantı halindeyiz. Toplantı bitince bir açıklama yapacağız” dedi.

YARSAV, yakın zamanda kamuoyuna kurucu eski başkanı Eminağaoğlu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın diploması çerçevesinde süren tartışmada cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurmasıyla gündeme gelmişti.

A+A-

HABERE YORUM KAT