1. HABERLER

  2. Yanlış İlaç Kullanımı Hasta Ediyor

Yanlış İlaç Kullanımı Hasta Ediyor

Yanlış İlaç Kullanımı Hasta Ediyor
A+A-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Sılan, gereksiz ve kontrolsüz kullanılan ilaçların zararlarına dikkat çekti. ÇOMÜ Üniversite radyosu Kampüs FM'de

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Sılan, gereksiz ve kontrolsüz kullanılan ilaçların zararlarına dikkat çekti.
ÇOMÜ Üniversite radyosu Kampüs FM'de Dr. Sibel Cevizci'nin sunduğu "Sağlık Saati" programına konuk olan Doç. Dr. Sılan, ilaç kullanımı hakkında bilgiler verdi. Sılan, "İlacı ilaç yapan dozudur. Her kişinin kullanacağı ilaç dozu da farklı olabilir. Bir kişinin sağlık yapısı, enzim yapısı, organlarının hangi hızda çalıştığı, kişinin ilaç kullanma ve sıklığını belirleyen faktörlerdir. Hastaya ilaca başlanmadan önce hekimler tarafından yapılması gerekli detaylı bir kontroldür bu. Biz ilaçları gelişigüzel aldığımız zaman, bir ilacın normalde etkisini gösterebileceği gerekli doza ulaşmasını o ilacı az veya çok kullanarak engellemiş oluyoruz. Böylece ilaç hastalığın tedavisi için gereken doza ulaşamamış oluyor. Yani boşu boşuna, gereksiz yere, anlamsız bir ilaç kullanmış oluyoruz. Bu durum iki şekilde olabilir: Birincisi, ilacı gereğinden az kullanmış olabiliriz. Bu durumda hasta genellikle bu ilaç bana iyi gelmedi veya bende işe yaramadı şeklinde tepki gösterebilir. Genellikle istenilen dozdan daha az dozda ve daha kısa sürede ilaç kullanıldığında, alınan ilaç hastalığın tedavisi için gerekli miktara ulaşamaz ve hastalık da tedavi edilemeyebilir. İkincisi, reçetede belirtildiğinin aksine gereğinden fazla ilaç kullanabiliriz. Bu durumda da kullandığınız ilaçla ilgili yan etkiler ortaya çıkabilir" dedi.
İlaçların istenen etkiyi göstermesi için mutlaka dozunda kullanılması gerektiğini belirten Sılan, "Bir ilaç ideal olarak mutlaka doza bağlı olmalıdır. Yani ben bir birim doz ilaç verdiğim zaman, kan şekerini bir birim miktar düşürmelidir. Aynı zamanda bir ilacın geçici olmasını isterim. İlaç verdiğim dozda hastada etkisini gösterdi ise maksadıma ulaştım demektir. Bundan belli bir süre sonra ilacın etkisinin ortadan kalkmasını isterim. Aynı etkinin istemediğimiz durumlarda devam etmesi zehirlenme benzeri belirtilere sebep olur. Ayrıca mide ve bağırsak delinmesine sebebiyet verebilir" diye konuştu.
(CA-MŞ)

19.02.2013 16:02:34 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT