1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yangın Söndürmede Kullanılan Çökertme Havuzu Suyu Chp'li Vekili Kızdırdı

Yangın Söndürmede Kullanılan Çökertme Havuzu Suyu Chp'li Vekili Kızdırdı

Yangın Söndürmede Kullanılan Çökertme Havuzu Suyu Chpli Vekili Kızdırdı
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Nedret Akova, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun soru önergesine verdiği cevapta çevre sağlığı düşünüldüğünde zehirli maden atık suyunu ku

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Nedret Akova, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun soru önergesine verdiği cevapta çevre sağlığı düşünüldüğünde zehirli maden atık suyunu kullanmak için ciddi ve gerçekçi bir bahane olamayacağını bildirdi.
CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova'nın Kaz Dağlarında Eylül ayında çıkan ve 500 hektarlık orman alanını yok eden yangının, nasıl söndürüldüğü ile soru önergesine inanılmaz bir cevap verildiğini açıkladı.
Akova şunları söyledi:
" Bilindiği üzere, Kaz Dağlarında başlayan yangının söndürülmesinde Orman İşletmeye ait helikopterlerin denizden su almak yerine Kaz Dağlarının tam ortasında bulunan bakır ve molibden madeninin çökertme havuzundaki suyu kullandıkları dile getirilmişti. Yangının söndürülmesinde kullanılan bu zehirli suların yanan alanın zemininde kalıp, yağan yoğun yağmurlarla da süzülerek Havran çayına ulaştığı ve böylece balıkların ölmesine sebep olduğu belirtilmişti. Bu bağlamda verilen soru önergesine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun verdiği cevaba göre, ' Havran yangınında aşırı rüzgar sebebiyle Tepeoba, Kalabak ve Fazlıca köyleri yangın tehlikesine düşmüştür. Mülki Amirce, köylerin boşaltılması için hazırlık yapılması talimatı verilmiştir. Köylerde yaşayan vatandaşlar açısından hayati tehlike bulunması sebebiyle can ve mal kaybını önlemek için zamanla yarışılmıştır. En yakın su kaynağı 6,3 km uzaklıkta bulunduğundan; yangın söndürmek maksadıyla yangın alanına bitişik maden göletinden bir miktar su, zorunlu olarak kullanılmıştır." deniyor. Yangın helikopterle söndürülmeye çalışıldığına göre, en yakın su kaynağının 6,3 km uzakta olması uzun dönemli insan ve çevre sağlığı düşünüldüğünde zehirli maden atık suyunu kullanmak için ciddi ve gerçekçi bir bahane olamaz"diye konuştu.(BT)

28.01.2013 15:36:54 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT