1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yalova'da Mimar Sinan'ın Yaptığı Cami Onarılıyor

Yalova'da Mimar Sinan'ın Yaptığı Cami Onarılıyor

Yalovada Mimar Sinanın Yaptığı Cami Onarılıyor
A+A-

Yalova Valisi Esengül Civelek, restorasyonu devam eden Rüstem Paşa Camii'ni inceledi. Vali Civelek, Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Atilla Akoğuz, İl Kültür v

Yalova Valisi Esengül Civelek, restorasyonu devam eden Rüstem Paşa Camii'ni inceledi.
Vali Civelek, Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Atilla Akoğuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Ulusoy ile birlikte tarihi Rüstem Paşa Camii'nin röleve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarını inceleyerek müteahhitlerden bilgi aldı. 17. yüzyılda Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Yalova il merkezindeki Rüstem Paşa Camii'nin restorasyonu için geçen yıl Yalova Valiliği, İl Özel İdaresi ile Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalanmıştı. Restorasyonun finansmanı Yalova İl Özel İdaresi'nce karşılanacak.
Restorasyonun yüzde 20'si tamamlanırken, camin kiremit çatı örtüsü, ısı ve su yalıtımı yapıldı. Beden duvarlarında derzler açılıp, sıva raspa yapılarak son cemaat kısmı söküldü. Son cemaat kısmı ahşap sütun ve başlıkları, yonu taşı ayakları yapıldı, camiin ahşap kolon, başlık ve son cemaat tavan yağlı boyaları raspa edildi. 1999 depreminde hasar gören minaresi, kaidesi ile birlikte söküldü ve kaidenin yapımı gövde kısmına kadar tamamlandı. Restorasyonun nisan ayına kadar tamamlanması planlanıyor.
(SÇ-MŞ)

12.01.2013 11:45:03 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT