1. HABERLER

  2. Yalova Halk Sağlığı Müdürü Dedecan:

Yalova Halk Sağlığı Müdürü Dedecan:

Yalova Halk Sağlığı Müdürü Dedecan:
A+A-

Yalova Halk Sağlığı Müdürü İbrahim Dedecan, aşırı tuz tüketiminin birçok hastalığa sebebiyet verdiğini söyledi. Her yıl 1-7 Şubat tarihleri arasında kutlanan Tuz Haftası münasebetiyle bir basın açık

Yalova Halk Sağlığı Müdürü İbrahim Dedecan, aşırı tuz tüketiminin birçok hastalığa sebebiyet verdiğini söyledi.
Her yıl 1-7 Şubat tarihleri arasında kutlanan Tuz Haftası münasebetiyle bir basın açıklaması yapan Halk Sağlığı Müdürü İbrahim Dedecan, Türkiye'de tuz kullanımının fazla olduğunu bildirdi. Aşırı tuzun birçok hastalığa yol açtığının altını çizen Dedecan, "Aşırı tuz tüketimi değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme uygulamasıdır ve birçok kronik hastalığın temelinde bu vardır. Özellikle aşırı tuz tüketiminin önemli olduğu hipertansiyon, dünyada önlenebilir ölüm sebepleri arasında bir numaralı risk faktörüdür. Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde tuz tüketiminin Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiği değerin yaklaşık üç katı kadar olduğu görülmüştür. Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına sebep olmaktadır. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin ve hastalık yükünün en önemli sebebi olan kalp hastalıklarının önde gelen risk faktörüdür. Ülkemizde her dört ölümden birisi yüksek tansiyondan kaynaklanıyor" dedi.
Aşırı tuz tüketiminin yüksek kan basıncı ve felçlerin en önemli sebeplerinden birisi olduğuna işaret eden Dedecan, "Ayrıca aşırı tuz tüketimi mide kanseri, osteoporoz, böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından ilişkilidir. Günlük tuz ihtiyacı iki gram, yani yaklaşık bir çay kaşığı kadardır. Hiç tuz ilave etmeden besinlerin içindeki tuzlardan dahi bu miktarı karşılamak mümkündür. Beslenmenizde aşırı tuz varsa bunu azaltmanız kan basıncınızı dengelemede size yardımcı olacaktır. Tuz tüketimini azaltmak için işlenmiş gıdalar yerine, daha çok taze gıdalar, özellikle sebze ve meyve tüketin. Daha az tuzlu olan ürünleri tercih edin. Mümkünse tuzu yemek tariflerinizden çıkarın. Salata sosları, ketçap, hardal, çeşni gibi bileşenleri sınırlandırın. Et, balık, tavuk, kuru baklagiller, süt, yoğurt, yumurta ve pirinç, makarna, yulaf ezmesi gibi daha az sodyum içeriği olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Lezzet katma alışkanlığınız yemeklerinize tuz eklemek yönündeyse tuz yerine çeşitli baharatları kullanarak tuz tüketim alışkanlığınızı düşürebilirsiniz. Tuzu azaltmaya önce masaya tuzluk koymaktan vazgeçerek başlayabilirsiniz" dedi.
(SÇ-MŞ)

01.02.2013 11:09:11 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT